Direktor Policije Republike Srpske Darko Ćulum ocijenio je da Republika Srpska i BiH imaju sposobnost i kapacitet da se izbore sa ilegalnom trgovinom oružjem.
On je novinarima u Banjaluci nakon otvaranja radionice "Međunarodna policijska saradnja u borbi protiv ilegalne trgovine oružjem" rekao da MUP Srpske ima dugogodišnju saradnju sa evropskim zemljama i zemljama regiona na ovom planu.
"MUP Srpske je u posljednjih pet godina proveo 40 operativnih akcija na suzbijanju organizovanog kriminala i ilegalne trgovine oružjem u kojima je oduzeto oko 2.000 polautomatskog i automatskog naoružanja, oko 1.800 pištolja i oko 1.800 minsko-eksplozivnih sredstava", precizirao je Ćulum.
Prema njegovim riječima, cilj dvodnevne radionice koju organizuju MUP Republike Srpske i Instrument Evropske komisije za tehničku pomoć i razmjenu informacija – TAIEX je jačanje policijske saradnje u borbi protiv međunarodnog organizovanog kriminala, sa posebnim osvrtom na ilegalnu trgovinu oružjem i njenim uticajem na trenutnu bezbjednosnu situaciju u EU i regionu jugoistočne Evrope.
Komentarišući slučaj italijanskog novinara koji je kupio oružje u BiH, Ćulum je ponovio da je problem u zaostalom oružju iz rata, jer bez obzira na provedenu akciju "Žetva" prilikom koje su građani mogli predati oružje i kada su oduzete velike količine oružja, kod građana i dalje ima mnogo oružja.
"Svjedoci smo da se s tim oružjem svaki dan vrše određena krivična djela - ubistva, razbojništva, izazivanja opštih opasnosti, a razlog tome je da je puno oružja ostalo iz rata", dodao je Ćulum.
Direktor Policije je pozvao građane da predaju nelegalno otružje, ističući da je do nove godine na snazi amnestija, što znači da neće snositi nikakve sankcije.
Predstavnik MUP-a Hrvatske Mihael Šprajc ocijenio je da se rezultati rada ovakvih radionica najviše ogledaju u operativnim akcijama i kriminalističkim istraživanjima.
On je naglasio da se oružje u regionu krijumčari poznatim kanalima prema zapadnoj Evropi i da to nije novost, a crno tržište oružja postoji u svakom gradu Evrope.
"U BiH se za mali novac može kupiti oružje, a krujumčarenjem u zapadnu Evropu stvara se određeni profit. Saradnja graničnih policija postoji i ona se unapređuje iz dana u dan", naglasio je Šprajc.
Osim predstavnika MUP-a Republike Srpske, radionici prisustvuju i pripadnici MUP-a Federacije BiH, Policije Brčko distrikta i Agencije za istrage i zaštitu BiH /Sipa/.
Učesnicima radionice svoja iskustva i najbolju praksu u ovoj oblasti prenijeće kolege iz MUP-a Slovenije, MUP-a Hrvatske, Policije Brandenburga i Evropola.