Na Klinici za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske posljednjih godina uvedeni su brojni noviteti. Obišli smo kliniku i zavirili u porođajne sale.
Ljekari i babice ove banjalučke klinike tvrde da u svakom segmentu prate svjetske trendove, dok od budućih majki traže da imaju povjerenja u njih, uz ocjenu da “u svakom trenutku stvari drže pod kontrolom”.
Ekipa MONDA danas je obišla ovu kliniku, zavirili smo u porođajne sale, provjerili kako teku pripreme za uređenje nove sobe namijenjene trudnicama u pretporođajnom periodu, te se raspitali o najnovijim porođajnim metodama, kao i statističkim pokazateljima u ovoj najvećoj zdravstvenoj ustanovi u RS.
Načelnica Klinike za ginekologiju i akušerstvo RS Vesna Ećim-Zlojutro istakla je da je, za razliku od ranijih godina, danas dozvoljeno da, do izlaska bebe, majka bira pozu porođaja, te se može porađati u čučećem ili sjedećem položaju, kao i da se pupčana vrpca više ne presijeca odmah nakon poroda, nego se ostavi nekoliko minuta.
Još neki od noviteta su i da se novorođenče samo obriše nakon poroda, a ne kupa se, nakon čega se stavlja na majčin stomak, kao i da porodilja ima mogućnost da izabere brojne druge stvari prilikom dolaska bolnicu, poput klizme i slično, a koje su nekada bile obavezne.
"U savremenim zemljama fiziološku trudnoću vode babice. Na našoj klinici su posljednjih godina urađene mnoge izmjene, poštujući zapadne standarde. Opremljeni smo savremenim lampama, stolovima, ali i edukovanim kadrom, dok nam je vrlo bitan i sam ambijent", istakla je Ećim-Zlojutro.
Ona je pojasnila i da mjesec dana uoči poroda, trudnica može da izabere “osobu od povjerenja” koja će, uz naknadu od 20 KM, biti uz nju na porodu, ali i dodala da su se dešavale i neke neprijatne situacije.
"U tu novčanu naknadu uključeno je i da pratilac dobije sterilni mantil, kapu, kaljače i drugo. Međutim, znali su se dešavati i problemi kada su se uz porodilju, umjesto osobe od povjerenja, počeli pojavljivati njihovi lični ljekari, ginekolozi i slično, zbog čega smo čak došli u situaciji da počnemo generalno preispitivati ovakvu praksu", dodala Ećim-Zlojutro.
Govoreći o dosadašnjim iskustvima, ona je kazala da ima trudnica koje kada dođu u bolnicu, “neće ni da se okrenu ako joj doktori u tome ne pomognu”, do onih koje “ne žele ni da legnu”.
Prema riječima pomoćnika direktora za medicinske poslove Slobodana Hajdera u svemu je najbitnija saradnja i povjerenje porodilje u bolničko osoblje.
"Poenta je da smo svi ovdje sa dobrom namjerom i da se u najvećem broju slučajeva radi o fiziološkom činu kada porodilja treba da radi ono šta joj se kaže. U svakom trenutku pored nje neće biti ljekar koji će je držati za ruku, ali ćemo uvijek imati pod kontrolom ono što se dešava", rekao je Hajder.