Svakog mjeseca prošle godine u Republici Srpskoj zaposleno je u prosjeku 37 radnika u javnom sektoru, kažu podaci Zavoda za statistiku RS.
Javni sektor je na kraju 2016. godine brojao 75.113 radnika, a statistika pokazuje da je lani u prosjeku mjesečno zapošljavano 37 radnika.
Istovremeno privatni sektor mjesečno je primao 775 novih zaposlenih, dok su zadružni i mješoviti sektor smanjili broj radnika.
Od novozaposlenih radnika u RS, njih 448 posao je dobilo na državnim jaslama, dok je privatni sektor zaposlio 9.296 radnika, piše Glas Srpske.
Kada se sabere i oduzme, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u RS je na kraju 2016. godine bilo 253.305 radnika, što je za 7.330 više u odnosu na godinu ranije.
U ostala dva sektora, zadružnom i mješovitom, primjetan je trend smanjenja broja radnika i to ukupno 2.418 u prošloj godini.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić smatra da je potrebno napraviti analizu da bi se vidjelo kakva je struktura zapošljavanja u javnom sektoru.
"Potrebno je analizirati gdje je mjesečno zapošljavano 37 radnika u javnom sektoru, odnosno da li su ti radnici primljeni u Vladi, školama ili javnim preduzećima," kazala je Mišićeva, a prenosi Glas Srpske.
Mišićeva kaže da će tržište rada doći na zelenu granu kada se dese promjene u javnom sektoru.
"Jasno je da se samo govori o tome da će prestati zapošljavanje u javnom sektoru. Ogromna administracija mora da bude svedena na razuman nivo. S druge strane, realni sektor ima problem niskih plata. Sindikatu je najvažnije da oni koji su na birou nađu posao i dobijaju platu od koje mogu pristojno da živel," poručila je Mišićeva.
Sličnog mišljenja su i ekonomisti, a analitičar Zoran Pavlović ističe da je broj od 9.200 novozaposlanih radnika u privatnom sektoru i dalje nizak.
"Ovaj broj godišnje treba da bude sigurno tri puta veći i onda bi tek situacija krenula nabolje," kazao je Pavlović i dodao da i u idućem periodu možemo očekivati nedovoljno zapošljavanje u realnom sektoru.
Istakao je da je u dokumentima koja su vlade entiteta potpisale u okviru Reformske agende definisano zamrzavanje novog zapošljavanja u javnom sektoru.
U Savezu sindikata ističu i da pojedini poslodavci zloupotrebljavaju podsticaje koje dobijaju za nova zapošljavanja.
"Riječ je o tome da oni drže radnike samo dok dobijaju novac od Vlade ili drugih institucija, a čim to presuši, zaposlenima daju otkaz. Toj praksi treba stati u kraj što prije," poručili su iz Saveza sindikata RS, piše Glas Srpske.