U srijedu će na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci u sklopu tribine posvećene Svjetskom danu slobode medija gostovati poznati novinari i urednici iz regiona.
Predviđeno je da tokom dva panela studentima svoja iskustva prenesu Goran Milić, Milomir Marić, Mira Lolić Močević, Siniša Mihailović i Branislav Božić.
U prvom panelu učestvuju Mihailović, koji je glavni i odgovorni urednik informativnog programa RTRS; Božić, dugogodišnji novinar i dopisnik NIN-a iz Banjaluke i urednica dokumentarnog i religijskog programa RTRS, Mira Lolić Močević.
U drugom sa studentima će razgovarati Goran Milić i Milomir Marić, kaže nam mladi student novinarstva Slaviša Đurković, koji će biti moderator panela i koji već zna o čemu će pričati sa "starijim kolegama".
"Pitaćemo ih o slobodi medija i njihovim iskustvim tokom devedesetih godina i ranije. Sa Marićem ćemo nastojati da razbijemo taj tabu oko Parova i koji su razlozi da se nakon svega što je radio upusti u tako nešto. Iz nekih izvora kao i iz razgovora sa njim može se zaključiti da to i nije baš tako kao što izgleda jer je i u nekoliko navrata za medije izjavio da je uspjeh Parova njegov lični poraz,'' objašnjava Đurković.
Goran Milić je doskorašnji direktor vijesti i programa na Al Jazeera Balkans, dugogodišnji novinar, urednik i direktor brojnih medijskih kuća i živa novinarska legenda na eks-ju prostoru. Za Milomira Marića se vezuju i neke kontroverze zbog svega onog što se prikazuje na Happy TV čiji je urednik. U posljednje vrijeme najpoznatiji je kao voditelj i urednik emisije "Ćirilica".
"Gorana Milića ćemo pitati za mišljenje o današnjim novinarima, o njegovom sukobu sa CK u Jugoslaviji zbog zabrane intervjua sa američkim predsjednikom, itd. O jugoslovenskim temama pričaće i Marić, pokušaćemo da saznamo o njegovim odnosima Slobodanom Miloševićem, BK televizijom, i nekim ljudima poput Željka Ražnatovića Arkana,'' kaže Đurković i dodaje da on i njegove kolege, iako rođeni nakon "zenita" novinarskih karijera Marića i Milića, znaju dosta o njima.
Organizatori očekuju korisnu diskusiju koja će pomoći studentima da shvate na koji način mediji funkcionišu, a nadaju se da će pored studenata na skup doći i novinari iz redakcija u Banjaluci.
Tribina je organiziovana na inicijativu studenata treće godine studijskog programa novinarstvo i komunikologija, a uz pomoć profesora sa ovog studijskog programa i Studentske organizacije FPN.
Održaće se u amfiteatru Fakulteta političkih nauka, u srijedu od 13 časova. Pored tribine studenti novinarstva su pripremili i izložbu novina iz raznih zemalja svijeta koje će posjetioci moći pogledati ispred amfitetra i u holu fakulteta.
(Ž. Svitlica)