Ministarstvo pravde RS saopštilo je podatke iz godišnjeg izvještaja o radu notara u Republici Srpskoj, na osnovu kojeg se može utvrditi da je najveći prihod jednog notara u 2016. godini bio preko pola miliona maraka!
Prihodi i zarade notara u RS su posebno zaokupili pažnju javnosti početkom jula ove godine kada su na dnevni red skupštinskog zasjedanja došle izmjene i dopune Zakona o notarima RS.
Šef poslaničkog kluba SNSD-a Radovan Višković je tada zatražio od Ministarstva pravde RS da istraži i provjeri da li pojedini notari zarađuju "bezobrazno velike novce", a tom prilikom i saopštio da do njega "dolaze inofmracije" da neki notari u Banjoj Luci mjesečno zarađuju i do milion KM!
Slična pitanja je sredinom jula nadležnom ministarstvu uputila i šef Kluba poslanika DNS-a Spomenka Stevanović koja je, između ostalog, zatražila i informaciju o tome koliko trenutno u RS ima osoba sa položenim notarskim ispitom, a da ne rade. Stevanovićeva je ministru pravde RS uputila i poslaničko pitanje o tome "koliki je bio najveći, a koliki najmanji prihod jednog notara u toku prošle godine".
"Na osnovu godišnjih izvještaja o radu notara za 2016. godinu utvrdili smo da je najveći prihod jednog notara u Republici Srpskoj, ukupan prihod bez PDV-a, iznosio 503.729 KM, a najmanji prihod notara je bio 70.289 KM", potvrdio je ministar pravde RS Anton Kasipović.
On je precizirao da je Zakon o izmjenama i dopunama zakona o notarima stupio na snagu 28. jula ove godine, te da njime nije izmijenjena odredba kojom je propisano da notari imaju pravo na nagradu i naknadu za svoj rad u visini i na način uređen uredbom koju donosi Vlada RS.
Takođe, naveden je podatak da je u RS 46 kandidata položilo notarski ispit, a nije imenovano za notare, od kojih jedan ima preko 65 godina života, a jedan ove godine navršava 65 godina.