• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sarajlije spremaju tužbu zbog redukcija vode

Autor mondo.ba

Redukcije i povremene nestašice vode su prblem sa kojima Sarajevo kuburi godinama. Čini se da je ovog ljeta situacija kulminirala.

Javno preduzeće "Vodovodi i kanalizacija" je svaki dan imalo prekide u snabdijevanju koje su pravdali različitim razlozima, najčešće radovima na mreži. 

Zbog ''suše'' u vrijeme najvećih vrućina neki stanovnici Sarajeva su odbijali da plate račune, a drugi su najavljivali da će se preseliti u Istočno Sarajevo.

Udruženje za razvoj društva ''Kap'' planira da tuži nadležne, a napravljena je i peticija za pokretanje kolektivne tužve protiv preduzeća ''Vodovod i kalaizacija''. Upućen je poziv je svim građanima Sarajeva, pravnim subjektima, koji se snabdijevaju vodom iz KJKP "Vodovod i kanalizacija" d.o.o Sarajevo, da potpišu peticiju za pokretanje kolektivne tužbe protiv tog preduzeća i njegovog osnivača Vlade Kantona Sarajevo, zbog, kako se navodi, neispunjavanja zakonskih obaveza za isporuku i kvalitet pitke vode građanima. 

"Podsjećamo, prema zakonu, 'Vodovod i kanalizacija' (VIK) je javno preduzeće registrovano za proizvodnju i distribuciju vode, odvođenje i prečišćavanje otpadnih voda. VIK Sarajevo već više godina provodi restriktivne mjere redukcije vode prema građanima tokom noćnih sati, dok je u posljednjih godinu dana vodosnabdijevanje u značajnoj mjeri uskraćeno i tokom dana velikom broju naselja u Kantonu Sarajevo. Zbog toga, građani trpe posljedice u smislu da ne mogu obavljati svakodnevne aktivnosti, dolazi do kvarova na kućanskim uređajima zbog nenajavljenih redukcija (mašine za posuđe, veš…), dok obrti i preduzeća, poput frizerskih salona, ugostiteljskih objekata i drugih, čije je poslovanje direktno povezano sa vodosnabdijevanjem, značajno otežano, a često i potpuno onemogućeno", navode u udruženju ''Kap''.

Potpisivanjem peticije građani staju iza nekoliko zahtjeva. Između ostalog traže da odgovorni izvrše nezavisnu bio-hemijski analizu i saopšte javnosti detalje o kvaliteti pitke vode, da se umanje mjesečni računi za vodu u skladu sa količinom isporučene-neisporučene vode, da se plati višegodišnja odšteta građanima i pravnim subjektima, potpisinicma peticije, koji svakodnevno trpe zbog nedostatka ovog energenta (ili su primorani da zatvore svoje poslovne subjekte ili prodaju svoje stanove i presele iz Kantona Sarajevo zbog nedostatka pitke vode) i da na svojoj internet stranici i društvenim mrežama transparentno istaknu finsansijke izvještaje o poslovanju KJKP VIK.

Traži se i da se odgovorni obrate građanima i pravnim subjetkima i saopšte objektivno stanje u preduzeću jer se u posljednjem izvještaju Nezavisnog revizora za 2016. godinu navodi da VIK "već duži niz godina ima ostvarenje gubitaka u poslovanju”. 

“Preduzeće zbog neuravnoteženja tekućih sredstava i obaveza neće biti u mogućnosti redovno izmirivati ove obaveze čime ovaj dobavljač svojim odlukama može uticati na obavljanje djelatnosti Preduzeća", navodi se u izvještaju.

I pored milionskih gubitaka i neizvjesne isporuke vode, ovo preduzeće ima 1050 zaposlenika, za čije plate i lična primanja se godišnje izdvaja 22.670 miliona KM.  Iako VIK pruža usluge i ostvaruje profit, zanimljiv je podatak revizora prema kojem je “dobitak od poslovnih aktivnosti VIK-a nula 0”, a gubitak od poslovnih aktivnosti 13.489 miliona KM za prošlu godinu.

Udruženje ''Kap'' se u peticiji poziva na Zakon o zaštiti potrošača BiH, Zakon o komunalnim djelatnostima te Zakon o vodama Federacije BiH. 

Peticiju koja je pokrenuta juče za sada je potpisalo više od 2.000 ljudi.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE