• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Predizborna priča ili zamajac za još veće plate

Autori mondo.ba Autori Dragana Božić

Najavljeno povećanje plata u Srpskoj, pozitivna je mjera kojom bi, kako je najavljeno, radnicima na račun “leglo” 30 KM više, a možda i prvi korak za dodatno povećanje, tvrde poslodavci. Ima, međutim, i drugačijih mišljenja

 Povećanje plata u RS Izvor: Samir Cacan, mondo.ba
Izvor: Samir Cacan, mondo.ba

Vlada RS odlučila je da poveća neoporezivi dio plate sa 200 na 500 maraka, čime bi svim zaposlenim u Srpskoj plata bila povećana za ovaj dio. Ono što treba istaći je da će, kako je najavila premijer Željka Cvijanović za one poslodavce koji budu varali stići teške sankcije.

Poenta cijele priče je da ovom mjerom radnik poslodavca “košta” isto kao prije, ali može dobiti malo veću platu. Ipak, ekonomista Damir Miljević smatra da ovo nije najbolje rješenje, te da kad se sagledaju sve činjenice ovaj potez Vlade može posmatrati kao predizborna kampanja.

Miljević za Mondo ističe da ono što je bilo predviđeno Reformskom agendom, a nije urađeno, je rasterećenje privrede, kroz smjanjivanje poreza i doprinosa na plate i da u prethodnom periodu Vlada Srpske nije učinila ništa u tom segmentu kao i da budžetom za 2018. niti rebalansom za ovu godinu nisu bila predviđena nikakva rasterećenja privrede po tom osnovu.

"Činjenica je da je Vlada izašla na međunarodno finansijsko tržište i obezbijedila dodatne stotine miliona kroz emisiju obveznica i da je nakon toga najavila povećanje plata kroz povećanje neoporezivog dijela dohotka. Kada pogledate sve te činjenice onda se stiče utisak da je u suštini ovo, uslovno rečeno rasterećenje privrede, odnosno povećanje plata u javnom i eventualno u realnom sektoru, jedna od predizbornih mjera Vlade RS", tvrdi Miljević.

Podsjećamo da je neoporezivi dio plate (koji trenutno iznosi 200 KM), prije 2011. godine iznosio 250 maraka, a onda je potpuno ukinut. U februaru 2014. godine je na inicijativu Privredne komore RS ova kategorija vraćena, ali je prag stavljen na 200 KM.

Neoporezivi dio plate u Federaciji BiH iznosi 700 KM.

Iz Unije udruženja poslodavaca RS kažu da bojazni od ponavljanja sličnog scenarija nema. Zadovoljni su učinjenim, ali će i dalje raditi na poboljšanju životnog standarda radnika.

„Po tom pitanju nema nikakve bojazni, mi očekujemo dalje rasterećenje oporezivanja rada kroz smanjenje zbirne stope doprinosa na nivo iz 2008. godine“, kaže Saša Aćić, direktor Unije udruženje poslodavaca RS.

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija je naveo da je cilj ovih mjera povećanje broja zaposlenih i rast potrošnje, te da nije riječ o vraćanju ranije oduzetog prava, nego o uvođenju dodatnih olakšica poslodavcima.

Miljević, pak naglašava da je kod poreskog sistema koji ima neoporezivi dio uvijek problematična  situacija u kojoj treba da imate poreski obuhvat.

"Bolji je sistem da oporezujete sve, a onda kroz olakšice vršite povrat poreza. Takav sistem ima Hrvatska. U ovakvoj situaciji, kada povećavate neoporezivi dio, onako kako ste ga povećali, tako ga možete i smanjiti. Da li će do toga doći zavisi od finansijske situacije u kojoj će biti Republika Srpska nakon izbora", rekao je Miljević dodajući  da je trebalo ići na reformu poreskog sistema i reformu doprinosa, što bi značilo izmjene zakona po tom osnovu.

Ova Vladina mjera je, kako kažu u Uniji, realizacija Memoranduma Vlade RS i Unije koji je potpisan u decembru, a riječ je o smanjenju oporezivanja rada kroz povećanje neoporezivog dijela dohotka sa 200 na 500 KM.

„To će stvoriti prostor za povećanje neto plate za 30 maraka i na neki način poslati pozitivnu poruku u smislu daljeg povećanja plata u RS“, smatra Aćić.

Ministar finansija Zoran Tegeltija je naveo da najveći problem u ovoj mjeri mogu biti loši poslodavci, koji će ovaj dio rasterećenja pokušati da zadrže za sebe, zbog čega je Vlada pripremila zakonska rješenja, koja će imati i sankcije za one koji budu pokušali da to zloupotrijebe. Iz Unije udruženja poslodavaca Srspke pozivaju poslodavce da podrže ovu mjeru Vlade RS.

„Ovom mjerom na neki način poboljšaće se kvalitet životnog standarda svih radnika, zato pozivamo poslodavce da povećaju neto plate za ovaj iznos a ako ima prostora i više. Nama predstoje pregovari sa Vladom RS o povećanju najniže plate i do tog povećanja će vrlo vjerovatno doći“, rekao je Aćić za MONDO naglasivši da je ovo jedan od kvalitetnijih koraka koji su postigli.

Ono što očekuje Unija udruženja poslodavaca je dalje smanjenje oporezivanja rada, ali i smanjenje zbirne stope doprinosa.

„Bitno je reći da je da sve ono što država rastereti poslodavce usmislu oporezivanja rada će biti usmjereno na povećanje neto plata zaposlenih“, rekao je Aćić i dodao da očekuju otvaranje dijaloga kako bi cjelokupan sistem i socijalne zaštite i društva učinili efikasnijim u smislu efikasnijeg korištenja i ljudskih i prirodnih resursa u RS.

Uprkos svemu, sindikalna potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu u Republici Srpskoj u maju 2018. godine koštala je 1.882,50 KM, a prosječna isplaćena neto plata u iznosu od 847 KM pokrivala ju je sa svega 44,99 odsto. Ako svi poslodavcii prihvate ove mjere države, taj postotak se neće bitnije promijeniti.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Xy

Ne znam sta bih bez tih 30 km, bas ce mi popraviti standard zivota. Jadno i bijedno.

MONDO REPORTAŽE