Srpski patrijarh Irinej rekao je da je sa velikom brigom pratio demonstracije u Banjaluci, te ocijenio da su oni koji ne žele dobro Republici Srpskoj i srpskom narodu tada sigurno bili zadovoljni,
Srpski patrijarh Irinej ocijenio je da najnoviji pritisci u vezi s Kosovom treba da dovedu do snažnijeg jedinstva naroda i države u odbrani suverenih prava i integriteta, i poručio da je najvažnije da ne budemo malodušni i da se ne predajemo unaprijed.
U intervjuu za današnju Politiku, patrijarh napominje da jedinstvo, o kojem govori, ne bi trebalo da narušavaju unutrašnje razmirice.
Napominje, takođe, i da socijalni problemi i nezadovoljstvo koje postoji kod nekih slojeva društva ne treba da cijepa narodno biće, posebno, kako kaže, imajući u vidu istovremeno osnivanje još jedne albanske vojske sprečavanje snabdevanja srpskih ustanova, bolnica, škola i drugog na Kosovu i Metohiji.
Kaže da je, u tom smislu, s velikom brigom pratio nedavne demonstracije u Banjaluci, te ocjenjuje da su oni koji ne žele dobro Republici Srpskoj i srpskom narodu tada sigurno bili zadovoljni.
"Ne vidim da će biti koristi za narod ni od podsticanja na takve proteste u Beogradu i širom Srbije. Možda neko ne vidi ili ne želi da vidi, ali svi ti protesti jesu povezani", kaže patrijarh, ali istovremeno primjećuje da država i državni organi imaju obavezu da se više angažuju na stvaranju demokratske atmosfere, mira i saradnje u društvu, na rješavanju problema svih slojeva, “pogotovo onih koji svojim visokim obrazovanjem i znanjem treba da budu uzor svima”.
Kad je riječ o Kosovu, kaže da se još nada i moli za to da vođe država koje su svojim garancijama osnovale RS, prihvate činjenicu da srpski narod nikada neće odustati od Kosova i Metohije i da će “zajedno s Rusijom, našim drzavnim vođstvom i predstavnicima Albanaca usaglasiti rješenje po kome će oba naroda nastaviti da žive u miru”.
Patrijar kaže i da kad god je u mogućnosti boravi na Kosovu i Metohiji, te da tada ima priliku da čuje i vidi šta se događa Srbima, a to što se događa, kako navodi, većina srpskog naroda koja živi u drugim dijelovima Srbije i svuda po svijetu, ne moze ni da zamisli.
"Ne može da pojmi da kod naroda i sveštenstva postoji stalna strepnja za sutrašnji dan, za bezbjednost djece, kuće, svetinja", naveo je patrijarh.
S tim se, dodaje, srpski narod suočavao jos pod osmanskom vlašću, kasnije za vrijeme dva svjetska rata, tokom poluvijekovne vladavine komunista, ali za to smo i sami krivi, primjećuje, jer, kako kaže, udaljavali smo se od “Boga, Crkve, Srpstva”.
"Sve nam je bilo, a nekima je i danas, preče od Srpstva i Pravoslavlja", kazao je Irinej i poručio da je i u slučaju Kosova najvažnije da ne budemo malodušni i da se ne predajemo unaprijed.