Istraživački centar za prostor sa ponosom predstavlja petu po redu arhitektonsku manifestaciju Dani arhitekture Banja Luka 2019.
U periodu od 13. do 19. maja, na više lokacija u Banjaluci, promišljaće se tema stanovanja.
Stanovanje je primarna i osnovna funkcija grada, koja čini preko 70 odsto urbane strukture. Premda je tipologija stambenih objekata - u strukturi, programu i kroz eksperimente - pokazala najveći stepen otpora prema promjeni, ipak se sporo i neizbježno mijenja, u skladu sa novim društvenim fenomenima i prostorno-vremenskim odnosima.
Prateći aktuelne trendove, probleme i izazove sa kojima se susreću urbane sredine širom svijeta, pod temom „Re:housing“ / O stanovanju", Dani arhitekture Banja Luka razmatraju inovativne modele stanovanja, preispituju razvojnu transformabilnost stambenih [fizičkih] prostora, kao i suštinu stanovanja kao [emocionalnog, društvenog] procesa.
Dani arhitekture Banja Luka počinju u ponedeljak, 13. maja sedmodnevnom studentskom radionicom „Domesticate“ u ICP prostoru, te otvaranjem izložbe „Housing“ u 19 časova u Muzičkom paviljonu. U isto vrijeme i na istom mjestu, u utorak 14. maja, održaće se promocija knjige „Budućnost stanovanja“, autora Borislava Petrovića, Ivana Raškovića, Dušana Stojanovića, Pavla Stamenovića i Dalije Dukanac, a u srijedu 15. maja, predavanje Siniše Cvijića povodom 100 godina Bauhausa. Srijeda je rezervisana i za urbanu šetnju koja prati stambenu arhitekturu moderne u Banjoj Luci (1929-1941).
Kruna sedmodnevne arhitektonske manifestacije jeste simopozijum Dana arhitekture Banja Luka. Tokom dva dana simpozijuma, 17. i 18. maja, u pozorišnoj sali dvorane „Obilićevo“, svoja iskustva i vizije o razvoju stambenih prostora i modela stanovanja, podjeliće neki od najpriznatijih arhitekata u domenu stambene arhitekture za proteklu godinu.
Stručna javnost i publika imaće priliku da čuju Mirzu Mujezinovića (MALARCHITECTURE, Norveška), Luku Korlaeta (Hrvatska), Georgiosa Mitrouliasa i Michaila Raftopoulosa(AREA Office, Grčka), Nermu Linsberger (NERMA LINSBERGER ZTGMBH, Austrija), Zorana Abadića i Jelenu Bogosavljević (1X2STUDIO, Srbija), Nevenku Mančevu Adžijevsku (Arhipunkt, Sjeverna Makedonija) i Tomaža Krištofa (Krištof studio, Slovenija).
U okviru simpozijuma organizovan je i panel „Re:housing“, koji moderira Nevena Novaković (AGGF UNIBL), te serija kratkih prezentacija na Small-Scale bini gdje će se predstaviti Streha za vse (Slovenija), Small-scale projekat, ICP (Bosna i Hercegovina), Docexdoce B-H (Bosna i Hercegovina) i Twist Box (Srbija). U holu dvorane „Obilićevo“ tokom dva dana simpozijuma biće izloženi najbolji radovi pristigli u okviru konkursa „Re:housing“ (O stanovanju).
Simpozijum je praćen Mini salonom građevinarstva na kojem će se predstaviti kompanije Orfej, Fundermax, Baldinistudio, Alumil, Xella, Austrotherm, Feal, Kolpa san, Kronospan, Knauf, Baumit, Velux, Splendor, Elgrad, GMP, Dako design i Elda Lux. Prvi dan simpozijuma, petak17. maj,završiće se druženjem na velikoj „Ruster“ žurci.