Najmanje devet odjeljenja, umjesto dosadašnjih 18, mogao bi biti uslov za osnivanje privatnih osnovnih škola u Republici Srpskoj, što je duplo manji broj odjeljenja koja su trenutno potrebna za rad ovih obrazovnih ustanova.
Blaži uslovi za osnivanje privatnih škola predviđeni su Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom vaspitanju i obrazovanju, koji je usvojen juče na petoj redovnoj sjednici Narodne skupštine RS.
Prema ovom Nacrtu zakona, odjeljenje u privatnim školama će morati imati minimalno 15 učenika, a pravno ili fizičko lice koje želi osnovati privatnu osnovnu školu dužno je da obezbijedi i školsku zgradu sa odgovarajućim prostorom izgrađenim u skladu sa pedagoškim standardima. Jedan od uslova za osnivanje su i obezbijeđena oprema i nastavna sredstva, te broj radnika utvrđen pravilnicima kojima se uređuje oblast normiranja i finansiranja, način rada, norme nastavnika i ostalih radnika u okviru 40-časovne radne sedmice, kao i odobren nastavni plan i program.
S druge strane, važeći Zakon o osnovnom vaspitanju i obrazovanju propisuje znatno veći broj đaka potrebnih za osnivanje osnovnih škola, koji su jednaki i za javne i za privatne ustanove. Prema tom dokumentu osnovna škola može biti osnovana ako ima najmanje 18 odjeljenja od prvog do devetog razreda, a odjeljenje sastavljeno od učenika istog razreda ima maksimalno 30 učenika, a optimalno 24.
Taj uslov ostaće važeći i ubuduće prilikom otvaranja javnih osnovnih škola jer se novim Nacrtom zakona mijenjaju samo uslovi za rad privatnih osnovnih škola.
Zbog čega se mijenjaju uslovi za osnivanje privatnih osnovnih škola, iz Ministarstva prosvjete i kulture RS nismo dobili odgovor.
Ističu da su razmatrali određen broj inicijativa za osnivanje privatne osnovne škole, ali nisu dali nijednu saglasnost za osnivanje ustanove te vrste, izuzev ranije datih saglasnosti za osnivanje umjetničkih osnovnih škola - Prve baletske škole Banja Luka i Osnovne muzičke škole "Petar Iljič Čajkovski" Banja Luka.
„Inicijativa za osnivanje privatne škole dostavlja se Ministarstvu prosvjete i kulture na razmatranje i dalje postupanje najkasnije do kraja decembra tekuće godine za narednu školsku godinu. Uz inicijativu prilaže se elaborat o opravdanosti osnivanja škole, odnosno dokaz o opravdanosti osnivanja, odnosno o postojanju društvene potrebe osnivanja škole na tom području, imajući u vidu postojeću mrežu škola, zatim detaljan opis, status i strukturu škole, podatke o načinu ispunjavanja propisanih uslova za rad škole, dokaz o obezbijeđenosti sredstava za rad za najmanje tri naredne školske godine, akt o osnivanju, prijedlog statuta i odluku o imenovanju lica ovlašćenog za zastupanje“, rekla je za MONDO Branka Rogač, portparolka ovog ministarstva.
Predsjednik aktiva osnovnih škola banjalučke regije Miroslav Popržen smatra da osnivanje privatnih osnovnih škola neće biti konkurencija javnim školama, ali da uslovi za osnivanje moraju biti isti, bilo da je riječ o javnim ili privatnim.
„Ne smatram da je to neka konkurencija javnim osnovnim školama, mada ne znam kako će to uklopiti u besplatno obrazovanje, jer je osnovno obrazovanje besplatno. Međutim, zakon bi trebao da bude isti i za državne i za privatne škole, te da se pod istim uslovima osnivaju“, rekao je za naš portal Popržen.
Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom vaspitanju i obrazovanju upućen je nakon jučerašnjeg usvajanja u Narodnoj skupštini Srpske na javnu raspravu u trajanju od 30 dana.