• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Facegroup" - preventivne radionice za djecu

Autor mondo.ba

Udruženje Nova Generacija organizuje radionicu "Facegroup" za djecu od 14 do 15 godina, koje će se održati od 16. oktobra do 4. decembra

  "Facegroup" radionice predstavljaju skup preventivno edukativnih radionica namjenjenih za rad sa adolescentima i mladim osobama tokom školovanja, te za mlade osobe koje su uključene u neki od vidova socijalne podrške (dnevni centri, omladinski klubovi i organizacije i slično).

Budući da sa početkom adolescencije kod djece, porodica, kao osnovni agens socijalizacije u mlađem dobu, postepeno gubi svoj primarni značaj, te ulogu preuzima vršnjačka grupa i “pravila ponašanja” proizašla is njihove subkulture.

"Razvojem tehnologije i sistema komunikacije, mladi su sve više izloženi negativnim uticajima interneta i trendova društvenih mreža. Adolescenti koji su u procesu izgradnje ličnog identiteta, slike o sebi, svijetu i drugima, često ove pojmove razvijaju na osnovu nerealnih standarda i kriterijuma koje postavljaju društvene mreže. Nažalost, primjetan je veliki broj sadržaja koji sadrže poruke mržnje, netolerancije i nerazumijevanja", saopštili su iz Nove generacije.

Iz ovog udruženje ističu da smo danas u situaciji da sve češće srećemo mlade koji vode „aktivan život” na društvenim mrežama a koje imaju značajne efekte u izgradnji slike o sebi, pa tako “lajk” i broj virtuelnih prijatelja postaju mjerilo lične vrijednosti. Dodatni problem velike prisutnosti mladih na drušvenim mrežama čini i njihove sužene vještine da se nose sa neprijatnostima i frustracijom usljed primljenih sadržaja, što može dovesti do agresivnog ponašanja.

"Takođe, posmatranje poruka nasilnog karaktera, koje su česte na internetetu, kod mladih postepeno stvara toleranciju na nasilje i agresiju, te postaju normalizovana i prihvaćena ponašanja i dio svakodnevnog odnosa", kažu u ovom udruženju.

Pored toga, mladima se servira novi sistem vrijednosti koji je usmjeren na konzumerizam modernog društva, te se vrijednost osobe ogleda kroz materijalno posjedovanje. Mlade osobe, u težnji da ispune navedene socijalne standarde i kriterijume, počinju da ispoljavaju ponašanja sa kojima otpisuju svoju ličnu vrijednost sa kojom se rađaju, dok nastoje da ispune one vrijednosti koje nameće moderno društvo.

Često mlade osobe na različite načine pokušavaju da grade “savršenu” sliku sebe na društvenim mrežama, a da ju u realnosti nisu u mogućnosti izgraditi, jer niko nije savršen, što može da izazove jaka osjećanja niže vrijednosti.

"Imajući u vidu sve navedeno i važnost društvenih mreža u životima mladih ljudi, došli smo na ideju za osmišljavanje serije edukativno preventivnih radionica koje će pojmove, pojave i koncepte društvenih mreža iskoristiti i preoblikovati u psihološke koncepte u cilju edukovanja mladih o temama kao što su: asertivna komunikacija, emocionalna pismenost, prihvatanje i otpisivanje kritika i pohvala, izgradnja pozitivne slike o sebi i svojim sposobnostima", istakli su u Novoj Generaciji i dodali da ovim radionicama žele da mladi grade empatiju i razumijevanje prema sebi i drugima, jačaju svoje socijalne vještine koje će im pomoći da vode kvalitetnije živote i ostvaruju bliskost, a konflikte rješavaju na nenasilan način.

Glavni ciljevi planiranih aktivnosti su:

1. Prevencija zavrijanja nasilja, govora mržnje i netolerancije na društvenim mrežama

među populacijom djece i mladih

2. Razvoj svijesti o društvenim mrežama i posljedicama ponašanja na istim

3. Razvoj afirmativih vještina potrebnih za korektan odnos prema vršnjacima u sklopu

aktivnosti na internetu

4. Razvoj znanja i vještina potrebnih za sigurno korištenje interneta minimizirajući

rizikofaktore postajanja žrtve nasilja na internetu

5. Osposobljavanje profesionalaca i drugih osoba koje imaju uticaj na djecu i mlade za sprovođenje ovakvih aktivnosti u cilju osiguravanja održivosti i šireg uticaja projekta

Metod podrazumjeva da obrađujući „lajkove” i „lajkovanje” obrađujemo teme kao što su prihvatanje, upućivanje i odbacivanje pohvala, njihova važnost u procesu izgradnje selfa, te u razvijanju zdravih međuljudskih odnosa. Diskusija o “selfijima” će biti povezana sa načinom na koji nastojimo da prikažemo idealni self koji je u virtuelnom svijetu najčešće determinisan brojem lajkova.

Pričajuči o “smajlijima” tj. “emotikonima” pričaće se o stvarnim emocijama, njihovim funkcijama i načinima ispoljavanja. Kroz diskusiju o emotikonima koje najčešće koristimo, istraživaćemo koje su to emocije koje najčešće m ispoljavamo, a koje rijetko ili nikad što može biti indikator usvojenih zabrana na emocije.

Plan rada

Program „Facegroup“ obuhvata 15 edukativno preventivnih radionica. Ovaj program takođe sadrži i predstavu edukativnog karaktera o uticaju društvenih mreža na kvalitet života mladih osoba.

Oblasti koje će biti obrađene u okviru radionica:

· izgradnja grupne kohezije i razvijanje pozitivnih interpersonalnih vršnjačkih odnosa,

· razvijanje vještina emocionalne pismenosti, empatije i razumijevanja

· razvijanje vještina asertivne komunikacije i

· razvijanje kapaciteta za zaštitu od „cyber“ nasilja.

Učesnici u projektu

Radionice će se sprovoditi u odjeljenjima osnovnih škola uzrasta od 14 do 15 godia u skladu sa procjenom potrebe. Kako je populacija djece ovog uzrasta izložena opasnostima koje donosi internet a pri tome ne posjeduje dovoljno znanja i životne zrelosti, smatrali smo da bi najefikasnije bilo navedene aktivnosti usmjeriti na ovaj uzrast.

Sve dodatne informacije kao i prijave za radionice možete dobiti na broj telefona 051/923-270 ili na email [email protected].

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE