U BiH nema potvrđenih slučajeva oboljenja od virusa korona, ali se kontinuirano sprovode mjere usmjerene na rano otkrivanje sumnjivih slučajeva i potrebna je maksimalna odgovornost svih, rečeno je danas na konferenciji u Sarajevu.
Na konferenciji o preduzetim mjerama i planiranim aktivnostima u vezi sa mogućom pojavom novog virusa konstatovana je zabrinutost zbog većeg broja oboljelih u Italiji, imajući u vidu kretanje stanovništva i veliku privrednu i trgovinsku razmjenu sa tom zemljom, saopšteno je iz Ministarstva civilnih poslova BiH.
Upućen je apel svima koji su boravili ili putovali u područja pogođena virusom da se telefonski jave nadležnim zdravstvenim ustanovama.
Zaključeno je da je neophodno da se stanovništvo pridržava preventivnih mjera, kao i da je potrebna maksimalna odgovornost i saradnja zdravstvenih institucija i ustanova i drugih javnih institucija na svim nivoima vlasti, medija, građana.
Nadležne institucije su izdale preporuke zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj i Federaciji BiH za obezbjeđivanje uslova za reagovanje i zbrinjavanje pacijenata u slučaju potrebe.
Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Fahrudin Radončić i direktor Granične policije BiH Zoran Galić iskazali su spremnost da u okviru svojih nadležnosti sprovedu sve predložene mjere s ciljem sprečavanja širenja virusa.
U radu konferencije su učestvovali i ministar civilnih poslova u Savjetu ministara Ankica Gudeljević, telefonski ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić, federalni ministar zdravstva i vođa Odjeljenja za zdravstvo i ostale usluge Vlade Brčko distrikta BiH Vjekoslav Mandić i direktor Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u BiH Viktor Olsavski.
Učesnici sastanka zahvalili su predstavnicima Svjetske zdravstvene organizacije za dosadašnju podršku, izrazivši uvjerenje da će uspješna saradnja biti nastavljena, uključujući i podršku u nabavci dodatne zaštitne opreme.
U SRPSKOJ FORMIRANO KOORDINACIONO TIJELO, U FBiH KRIZNI ŠTAB
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je da su sektori zdravstva u Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) spremni da odgovore na potencijalne izazove virusa korona u BiH, zbog čega su formirani Koordinaciono tijelo u Srpskoj i Krizni štab u FBiH.
"Ono što smo konstatovali na sastanku kao resorni ministri zajedno sa saradnicima iz sektora zdravstva, jeste da će nam u svemu tome trebati i pomoć, prije svega, medija za pravovremeno i adekvatno izvještavanje i prenošenje poruka zdravstvenih stručnjaka, rekao je Šeranić novinarima u Doboju.
On punu saradnju očekuje i od građana.
Šeranić je istakao da već dva mjeseca postoji intenzivna saradnja sa federalnim ministrom zdravstva Vjekoslavom Mandićem, budući da kao resorni ministri imaju zaduženje da rukovode timovima koji se bave pripremom odgovora na potencijalnu pojavu virusa korona.