Federalni ministar unutrašnjih poslova Aljoša Čampara uputio je danas Federalnom štabu civilne zaštite prijedlog o ukidanju policijskog časa na teritori Federacije BiH (FBiH).
Čampara je predložio da ukidanje zabrane kretanja građana stupi na snagu 4. maja, navodeći da, na osnovu detaljne analize bezbjednosne situacije u FBiH, smatra da su stečeni uslovi za potpuno ukidanje ove mjere, saopšteno je iz kabineta ministra unutrašnjih poslova FBiH.
Federalnom štabu civilne zaštite Čampara je predložio da, ukoliko nije moguće ukidanje mjere zabrane kretanja građana 4. maja zbog epidemiološke situacije, u čiju analizu se kao federalni ministar unutrašnjih poslova nije upuštao, da se to početkom maja učini postepeno.
U tom slučaju, on je predložio usvajanje izmjene Naredbe o zabrani kretanja građana na teritoriji FBiH tako da se u periodu od 4. do 10. maja zabrani kretanje građana od 22.00 časa do 5.00 časova, a da se ova mjera potpuno ukine 11. maja, prenose federalni mediji.
Policijski čas u FBiH uveden je na Čamparinu preporuku 21. marta, kao dio mjera vezanih za prevenciju širenja virusa korona.
Solak: Odluka nakon detaljnih analiza
Načelnik Federalnog štaba civilne zaštite Fahrudin Solak rekao je da će odluka o ukidanju policijskog časa u Federaciji BiH biti donesena nakon detaljnih analiza.
Solak je istakao da će Federalni štab razmotriti svaki konstruktivan prijedlog, pa i federalnog ministra unutrašnjih poslova Aljoše Čampare o ukidanju policijskog časa.
"Međutim, odluke ćemo donositi nakon svih analiza. I sam ministar je rekao da se nije upuštao u analizu epidemiološke situacije, tako da mi ne možemo bez dodatnih analiza donositi odluke", rekao je Solak za portal "Kliks".
Prema njegovim riječima, Federalni štab civilne zaštite i ubuduće će donositi razumne odluke koje će, prije svega, zaštititi živote građana, a ne one odluke koje su popularne na društvenim mrežama.
Solak je napomenuo da Ustavni sud BiH nije ukinuo odluku o zabrani kretanja, već da je potrebno samo definisati koje odluke mora imati naredba, a prije svega obrazloženje kako je došlo do naredbe i da se mora vršiti njena revizija.
Ustavni sud BiH utvrdio je da je Federalni štab civilne zaštite naredbom o zabrani kretanja licima mlađim od 18 godina i starijim od 65 godina na teritoriji tog entiteta prekršio pravo na slobodu kretanja.