Iako je u proteklom period došlo do pogoršanja epidemiološke situacije u Republici Srpskoj, u nekima od najvećih zdravstvenih ustanova tvrde da ne oskudijevaju ni u smještajnim kapacitetim, ni u medicinskoj opremi.
U Univerzitetskom kliničkom centru RS u Banjaluci kažu da raspolažu sa dovoljnim brojem smještajnih kapaciteta, zaštitne opreme, maski, te ljudskih resursa.
“I prije pojave prvog slučaja novog korona virusa, Poslovodstvo UKC RS na vrijeme je preduzelo niz mjera kako bi se u novonastaloj situaciji pacijenti zbrinuli na adekvatan način.Kompletna zgrada u kojoj su inače smještene Klinika za infektivne bolesti i Klinika za kožne i polne dodjeljena je Infektivnoj klinici za liječenje pacijenata oboljelih od bolesti Covid 19 koju izaziva novi korona virus“, istakli su za Mondo u UKC RS.
Kako su naglasili, tokom pandemije na snazi je i novi sistem rada.
"Osoblje Klinike za infektivne bolesti pojačalo je svoja dežurstva i angažovanost kako bi adekvatno odgovorili na eventualni pojačani priliv pacijenata. Sve druge klinike stavili su na raspolaganje svoje radno osoblje Infektivnoj klinici."
Dodali su da je Klinički zavod za mikrobiologiju UKC RS jedna od najvažnijih karika u sistemu i raspolaže sa dovoljnim brojem testova za novi korona virus.
Apelovali su na građane da se pridržavju svih preporuka kako ne bi došlo do eksponencijalnog rasta inficiranih i opterećenja zdravstvenog sistema.
U Univerzitetskoj bolnici Foča su kazali da su zbog povećanog priliva pacijenatausled pandemije COVID-19, pored postojećeg odjeljenja infektologije, proširili kapacitete i iskoristili tek rekonstruisani dio bolničkog prostora predviđen za onkologiju i hematologiju u kome se nalaze 23 bolesničke postelje sa razvodom centralnih gasova i mogućnošću priključka 13 kiseoničkih jedinica (respiratori, kiseoničke maske).
"JZU Univerzitetska bolnica Foča raspolaže dovoljnim brojem kliničkih respiratora, dovoljnim brojem mobilnih respiratora (planom Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske predviđeno je da ova zdravstvena ustanova posjeduje 10 kliničkih respiratora za liječenje pacijenata oboljelih od korone),kao i ostalom zaštitnom medicinskom premom za liječenje ovih pacijenata."
U Bolnici „Sveti Vračevi“ u Bijeljini su naveli da raspolažu dovoljnim brojem smještajnih kapaciteta, jer su od početka pandemije, objekte stare bolnice renovirali i opremili sa neophodnom medicinskom opremom.
"Ovo smo uradili kako bismo bili spremni za eventualni prijem pacijenata pozitivnih na virus korona. Epidemiloška situacija, na području Bijeljine, iako trenutno nepovoljna, svakako ne znači da je povećan broj pacijenata koji zahtijevaju bolničko liječenje. Trenutno u bolničkom karantinu imamo 14 osoba sa srednje teškom kliničkom slikom i za sada su stabilni. Bolnica takođe ima dovoljno medicinske opreme, jer smo blagovremeno radili na obezbjeđivanju iste," zaključili su u bolnici „Sveti Vračevi“.