• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Incko "lobira" za novi Ustav BiH?

Odluku o poništavanju referenduma u RS Valentin Incko donijeće poslije boravka u SAD, gdje će u UN predstaviti izmijenjeni Ustav BiH koji ide na štetu RS.

Prema pisanju banjalučkih "Nezavisnih novina", specijalni izvještaj visokog predstavnika Valentina Incka Savjetu bezbjednosti (SB) UN-a sačinjen je kako bi u UN-u dobio podršku za prekompoziciju BiH kroz izmjenu Aneksa 4 Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji predstavlja Ustav BiH.

Naime, Incko želi iskoristiti pripreme RS za referendum kao dokaz da je RS protiv Dejtonskog mirovnog sporazuma, te da je potrebno radikalno izmijeniti Ustav BiH na štetu Republike Srpske.

"Očigledno se želi postići uvjerenje kod zemalja članica SB UN-a, od kojih većina dobronamjernih zaista misli da je OHR po odredbama Dejtonskog sporazuma ovlašten da nameće zakone, da je Aneks 4 smetnja za funkcionisanje države. Ne treba posebno isticati koliko je takvo nastojanje opasno za RS i BiH", rekao je izvor banjalučkog lista.

Prema njegovim informacijama, u cijelu priču uključen je i lider SDP-a Zlatko Lagumdžija, koji je međunarodnu zajednicu uslovio potrebom promjene Ustava kako bi pristao na formiranje vlasti na državnom nivou.

U svom specijalnom izvještaju koji će podnijeti 9. maja Incko želi ubijediti ambasadore da su upravo nametnute odluke visokih predstavnika ključne za funkcionisanje BiH.

"Visoki predstavnik donio je značajni broj odluka i zakona koji su ključni za BiH, kao što su zastava, himna, državljanstvo i putne isprave, kao i uspostava Državne granične službe, uspostava Državnog zavoda za statistiku i ključne promjene u Savjetu ministara BiH, da napomenemo samo neke", navodi se u izvještaju.

U svom izvještaju visoki predstavnik ističe da su nedavne odluke parlamenta RS antidejtonske, te da predstavljaju najozbiljnije kršenje Dejtonskog sporazuma otkad je ovaj dokument potpisan. Incko ističe da zaključci Narodne skupštine RS direktno izazivaju autoritet visokog predstavnika, te da odbacuju autoritet Ustavnog suda BiH.

Govoreći o referendumu, za koji se kaže da će biti održan 12. juna ili nešto kasnije, ističe se da će rezultati biti obavezujući za NS RS, podsjećajući na riječi predsjednika RS da će "odbiti sve antidejtonske i neustavne odluke i zakone koje je nametnuo visoki predstavnik".

"Bilo kakav referendum koji ulazi u ili izaziva kompetencije Dejtonskog sporazuma predstavlja temeljno kršenje tog sporazuma. Pravno gledano, status i ovlaštenja visokog predstavnika proističu iz Dejtonskog sporazuma i međunarodnog prava, što ne potpada pod nadležnosti RS. Iz toga proističe da RS ne može usvajati zakone koji regulišu tu materiju, uključujući i referendum", navodi Incko.

Pored specijalnog, Incko će podnijeti i redovni izvještaj od oktobra 2010. do sredine aprila 2011. godine, u kojem za zastoj BiH na putu ka evroatlantskim integracijama i formiranju vlasti u BiH krivi RS za "pozivanje na raspad države" i Hrvate za "kršenje zakona FBiH" u vezi s izborom delegata u Domu naroda, kao i za "pozivanje na stvaranje hrvatske federalne jedinice" i sazivanje Hrvatskog narodnog sabora, dok bošnjačke političare ne spominje u negativnom kontekstu.

U Sarajevu je u četvrtak održana sjednica Upravnog odbora Savjeta za provođenje mira u BiH (PIK) na nivou ambasadora, na kojoj je, kako je ranije najavljeno trebalo da bude riječi o odluci Narodne skupštine Republike Srpske da raspiše referendum o radu Suda i Tužilaštva BiH.

Ambasadori su oko 10.30 časova napustili zgradu OHR-a, gdje je održan sastanak, ali više detalja o tome šta je dogovoreno nije poznato, jer niko od učesnika nije dao izjave niti su se PIK i OHR oglasili saopštenjem.

Portparol OHR-a Mario Brkić samo je potvrdio da su ambasadori Upravnog odbora PIK-a održali „radni sastanak”, te ponovio poznati stav visokog predstavnika „ili će RS povući svoju odluku, ili će on morati uskoro djelovati”, prenosi beogradska "Politika".

"Dnevni avaz" je na portalu objavio da je visoki predstavnik u BiH Valentin Incko na zahtjev EU odgodio odluku o poništenju zaključaka Narodne skupštine Srpske o raspisivanju referenduma u Republici Srpskoj. List navodi da je odluka donesena da bi se čelnicima RS dala još jedna šansa da sami ponište raspisivanje referenduma.

Dan prije održavanja sjednice PIK-a u Banjaluci se „dogodila” prava diplomatska ofanziva, sa jednom te istom namjerom – ubijediti predsednika RS Milorada Dodika da odustane od referenduma. U Banjaluci su bili, između ostalih, visoki predstavnik Valentin Incko i američki ambasador u BiH Partik Mun, a i jednom i drugom Dodik je stavio do znanja da od poništavanja odluke i odustajanja od referenduma nema ništa.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE