U seriji predizbornih prijedloga i ideja srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik spomenuo je da će predložiti uvođenje nacionalnih identifikacionih kartica.
Dodik je izjavio da bi inicijativa o kreiranju nacionalne identifikacione kartice trebalo da objedini Srbe, ma gdje živjeli, kao i da će o tome razgovarati sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
"To je rezultat razgovora koji sam imao sa mnogim našim ljudima širom Evrope. To je nešto što je trebalo ponovo da nas okupi, da nas na neki način objedini", pojasnio je Dodik i dodao da je kartica namijenjena svim Srbima koji su prihvatili državljanstvo neke druge zemlje.
Prema njegovim riječima, ova nacionalna kartica namijenjena je Srbima koji se identifikuju sa Srbijom, Republikom Srpskom, srpskim narodom.
"Radi se o tome da mnogi naši, kada recimo odu u Austriju, uzmu njeno državljanstvo, ali oni ne prestaju da budu Srbi. Oni vremenom, na neki način, nisu se dovoljno asimilirali, ali nisu izgubili naš identitet koji se snažno pojačava", rekao je srpski član Predsjedništva.
Izvor: Slaven Petković, mondo.baDodik je rekao da Srbi sa stranim državljanstvom kada hoće da kupe imovinu ili otvare firmu u Republici Srpskoj, imaju isti status kao i svaki drugi stranac, te dodao da bi im nacionalna identifikaciona kartica omogućila da imaju tretman kao i domicilno stanovništvo.
"Ideja nacionalne identifikacione kartice je da se da takvim ljudima koji se identifikuju sa Srbijom, Republikom Srpskom, sa srpskim narodom i njegovim vrijednostima, da sa takvom karticom, kad dođu u Srpsku ili Srbiju, imaju status domaćeg lica", rekao je Dodik za TV "Pink".
On je dodao da bi takvu karticu trebalo dati svim Srbima u inostranstvu koji to žele, kao i njihovim supružnicima i djeci.
Cvijanovićeva: Baza podataka o dijaspori
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da Republika Srpska identifikacionom karticom Srba želi da identifikuje sve njene ljude koji žive u inostranstvu, koji žele da ulažu u Srpsku i da koriste sve pogodnosti koje imaju njeni građani.
"Ovo je nadogradnja jednog projekta koji je počeo prije nekoliko godina, a podrazumijevao je mapiranje dijaspore", izjavila je Cvijanovićeva novinarima u Istočnom Sarajevu.
Izvor: Kabinet predsjednika Republike SrpskeOna je pojasnila da je to značilo identifikovati naše ljude, gdje su oni danas zastupljeni, kako stoje u okviru političkog i ekonomskog života tamo gdje žive, na koji način su situirani, kao i njihove podatke vezane i za crkvu ili uključenost u određene organizacije i udruženja.
Cvijanovićeva je istakla da će ovo biti projekat od nacionalnog značaja.
"Predradnje su nastavljene i mi već danas imamo dobru bazu podataka, ali želimo da se naši ljudi intenzivnije aktiviraju, te da konačno raspolažu svim onim pravima koji imaju građani Republike Srpske i da ih tretiramo kao ljude koji žive ovdje", rekla je Cvijanovićeva.
Kesić: Kartice će pomoću ljudima u dijaspori
Šef Predstavništva Republike Srpske u Vašingtonu Obrad Kesić rekao je da će nacionalne identifikacione kartice otvoriti mogućnost ljudima u dijaspori koji su se morali odreći državljanstva da ponovo ostvare svoja prava.
On je napomenuo da je posebno u SAD veoma bitno i to što nacionalna identifikaciona kartica pruža motivaciju za djecu.
"Često se dešava da se treća generacija otuđi, a ovo je još jedan način da se povežu sa svojim narodom, maticom i da sačuvaju mogućnost za školovanje", poručio je Kesić.
Nije pojašnjeno o kakvom tipu dokumenta bi se radilo, ko bi ga izdavao i kakav bi pravni status imao.
(RTRS/Mondo)