MUP RS podnio prijavu protiv devet pripadnika HVO zbog ratnih zločina na Srbima u vojnoj operaciji "Bljesak" 1995. godine.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) podnijelo je krivičnu prijavu protiv devet lica hrvatske nacionalnosti zbog sumnje da su počinili ratni zločin nad Srbima u vojnoj operaciji "Bljesak" 1995. godine u zapadnoj Slavoniji, potvrdio je Srni koordinator Tima MUP-a RS za istraživanje ratnih zločina Simo Tuševljak.
On je rekao da su u operaciji Hrvatske vojske i policije u zapadnoj Slavoniji ubijena ili nestala 284 lica i da je istovremeno pričinjena znatna materijalna šteta.
MUP RS je, kaže Tuševljak, osim razmjera zločina počinjenih nad Srbima u operaciji "Bljesak", obradio i zločine koje su pripadnici Hrvatske vojske i Hrvatskog vijeća odbrane (HVO) počinili u operaciji "Drina 95 - južni potez" na prostoru Srpske.
Tuševljak je napomenuo da je MUP RS do sada po tom osnovu podnio devet krivičnih prijava ili izvještaja protiv 107 lica, uglavnom pripadnika Hrvatske vojske i HVO-a, koji su proslijeđeni nadležnim tužilaštvima, a zatim na ocjenu osjetljivosti proslijeđeni Tužilaštvu BiH.
"Krivične prijave podnesene su zbog osnova sumnje da su počinili jedno ili više krivičnih djela ratnog zločina nad 1 105 identifikovanih žrtava, od čega nad 645 civila, dok je ubijeno 441 lice, nestalo 319, ranjeno 113, a zarobljeno i zlostavljano 26 lica", istakao je Tuševljak.
On je dodao da je u trenutku podnošenja tih krivičnih prijava pričinjena ogromna materijalna šteta koja je procijenjena na više od jednu milijardu KM.
Operaciju "Bljesak" izvele su hrvatske vojne i policijske snage 1. maja 1995. godine na teritoriji zapadne Slavonije koja je bila u sastavu tadašnje Republike Srpske Krajine. U izbegličkoj koloni Srba, koji su se spašavali pred hrvatskom vojskom i policijom na putu prema Republici Srpskoj, ubijena su ili nestala 283 lica, među kojima je 57 žena i devetoro dece. Srpski zbjeg bio je gađan avionskim bombama i topovskim projektilima.
Većina od oko 80 000 Srba napustila je svoja ognjišta i izbjegla u Republiku Srpsku i tadašnju SR Jugoslaviju, odakle se, prema podacima UNHCR-a, vratio neznatan broj u odnosu na broj izbjeglih i to uglavnom starijih ljudi.
Dokumentaciono-informativni centar "Veritas" navodi podatak da se za proteklih deset godina na svoja ognjišta u zapadnoj Slavoniji vratilo između 1 200 i 1 500 prognanih Srba.
Krajiški Srbi su 2. i 3. maja kao odgovor na "Bljesak" bombardovali Zagreb, pri čemu je šestoro ljudi poginulo i oko 150 ranjeno. Za bombardovanje Zagreba u Haškom tribunalu 8. oktobra prošle godine osuđen je tadašnji predsjednik Republike Srpske Krajine Milan Martić na 35 godina zatvora.
U vrijeme napada, područje Zapadne Slavonije bilo je pod zaštitom snaga UN.
(Srna)