• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gradiška: Pomen žrtvama "Bljeska"

U Gradišci je u crkvi Pokrova Presvete Bogorodice služen parastos za sve poginule i nestale Srbe u vojnoj operaciji "Bljesak"1995. godine.

Položeni su vijenci na spomen ploču ispred ulaza u crkvu Pokrova Presvete Bogorodice kao i tradicionalno puštanje vijenaca sa mosta u rijeku Savu.

Episkog hvostanski Atanasije je u ime Njegove svetosti patrijarha srpskog Pavla, služio parastos u crkvi Svetog Marka u Beogradu povodom 14 godina od stradanja srpskog naroda u zapadnoj Slavoniji u akciji hrvatskih snaga "Bljesak".

Vladika Atanasije je, obraćajući se okupljenim članovima porodica stradalih, rekao da se, uprkos godinama koje su prošle, "bol nije nimalo smanjila, a ljubav je još više uzrasla".

"Vraćaju mi se pred oči one slike usamljenih staraca, žena, djece, koji bježe iz svojih domova. Bježe raštrkani po svojim vlastitim njivama, tjerani naoružanim mladim vojnicima vojske Hrvatske, obučenim da ubijaju. Sjećamo se bola i dijelimo taj strah sa njima", rekao je vladika Atanasije.

Ističući da se "zlo ne može protjerati nasiljem", vladika Atanasije je rekao da je "jedini mogući lijek protiv zla - pokajanje zločinca".

"Molimo se za sve oni koji su na bilo koji način zahvaćeni mržnjom i zavišću, koji su prljali svoje ruke ljudskom krvlju da se pokaju. Molimo se da onima koji su ranjeni u duši odvajanjem od njih njihovih srodnika da im Bog da snage da nastave život", rekao je vladika Atanasije.

Poručio je da se molimo Bogu da nas svima koji živimo i u Srbiji, BiH, Hrvatskoj, Evropi i svijetu, da snage da opet čujemo i sledimo jevanđeljsku poruku koju je tvorac poslao preko svoga Arhangela, uz poruku "Mir na zemlji, a među ljudima dobra volja".

Predsjednik Vlade Republike Srpske (RS) Milorad Dodik rekao je da je Hrvatska država koja u najvećem stepenu skriva zločine.

Istovremeno, kaže Dodik, Hrvatska opstruiše povratak Srba i njihove imovine, čime i dalje podstiče već počinjeno etničko čišćenje.

Dodik je , povodom obiželježavanja 14 godina od stradanja Srba u vojnoj operaciji "Bljesak" u zapadnoj Slavoniji, rekao da je evidentno da Hrvatska ignoriše institucije RS u rješavanju problema Srba prognanih iz Hrvatske i da ne preostaje ništa drugo nego da se posredstvom institucija BiH nešto učini.

"Hrvatska i dalje opstruiše povratak i ljudi i imovine, a posebno upečatljivo ostaje neriješeno pitanje vraćanja stanova koji su u toku rata privatizovani, a Srbi, koji su bili korisnici, tokom rata i nisu imali priliku da to pitanje rješavaju", izjavio je Dodik nakon tradicionalnog spuštanja vijenaca sa mosta u rijeku Savu, čime se odaje pomen srpskim žrtvama "Bljeska".

Naglasio je da su operacije vršene s namjerom da se istjeraju Srbi i etnički očisti Hrvatska i da je takva bila i operacija koja se desila u Okučanima 1995. godine za 1. maj.

"To je nešto što apsolutno obilježava sav period i Hrvatske i njene vojske u tom vremenu", ocijenio je Dodik.

Pomenu stradalima u "Bljesku" prisustvovali su i ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Rade Ristović, načelnik opštine Gradiška Nikola Kragulj, penzionisani general Manojlo Milovanović, predsjednik Organizacije nestalih i poginulih Nedeljko Mitrović, predstavnici udruženja Srba iz Hrvatske kao i rodbina stradalih i nekoliko stotina Srba iz zapadne Slavonije.

Operaciju "Bljesak" izvele su hrvatske vojne i policijske snage 1. maja 1995. godine na teritoriji zapadne Slavonije koja je bila u sastavu tadašnje Republike Srpske Krajine. U izbegličkoj koloni Srba, koji su se spašavali pred hrvatskom vojskom i policijom na putu prema Republici Srpskoj, ubijena su ili nestala 283 lica, među kojima je 57 žena i devetoro dece. Srpski zbjeg bio je gađan avionskim bombama i topovskim projektilima.

Većina od oko 80 000 Srba napustila je svoja ognjišta i izbjegla u Republiku Srpsku i tadašnju SR Jugoslaviju, odakle se, prema podacima UNHCR-a, vratio neznatan broj izbjeglih, i to uglavnom starijih ljudi. U vrijeme napada, područje zapadne Slavonije bilo je pod zaštitom snaga UN.

Dokumentaciono-informativni centar "Veritas" navodi podatak da se za proteklih deset godina na svoja ognjišta u zapadnoj Slavoniji vratilo između 1 200 i 1 500 prognanih Srba.

Krajiški Srbi su 2. i 3. maja kao odgovor na "Bljesak" bombardovali Zagreb, pri čemu je šestoro ljudi poginulo i oko 150 ranjeno. Za bombardovanje Zagreba u Haškom tribunalu 8. oktobra prošle godine osuđen je tadašnji predsjednik Republike Srpske Krajine Milan Martić na 35 godina zatvora.

U vrijeme napada, područje Zapadne Slavonije bilo je pod zaštitom snaga UN.

Parastosom poginulim i nestalim u crkvi Svetog Marka u Beogradu, obilježena 14. godišnjica operacije "Bljesak".

(agencije / MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE