Osuđenici Kazneno-popravnog zavoda Zenica popeli su se na krov te zgrade, štrajkujući zbog vikend izlazaka, koji su im uskraćeni.
Osuđenici za krivična djela prevare i razbojništva u Kazneno-popravnom zavodu Zenica, Viktor Čavić i Ratko Pantoš, koji su se u utorak oko 14 sati popeli na krov Paviljona broj 5, do večeri su prekinuli štrajk i uz pomoć zatvorske straže sišli s krova
Zatvorenici tvrde da ne mogu dobiti dopust za vikend, zbog nacionalne diskriminacije koju sprovodi zatvorska uprava, pišu "Nezavisne novine".
Čavićeveva rođaka B.Č., ispričala je da je zatvorska uprava krajem aprila ove godine i pored ispunjenih svih uslova odbila da pusti Čavića na slobodan vikend.
"Nakon polovine odslužene kazne svakog osuđenika prema Zakonu o krivičnom postupku Federacije BiH (FBiH) i Republike Srpske (RS) sleduju vanzatvorske pogodnosti, među kojima i slobodan vikend. U prilog Čaviću ide i činjenica da služi kaznu zbog prvog krivičnog djela za koje je osuđen", ispričala je B.Č.
Ona kaže da je zvaničan odgovor KPZ Zenica bio da Čavić i Pantoš zbog bezbjednosnih razloga ne smiju biti pušteni na slobodan vikend iz zeničkog zatvora.
"U proteklom periodu Čavić je dobio najviše ocjene zatvorskih čuvara i vaspitača, nakon čega je u martu ove godine dobio pravo da provede šest sati van zatvora. To je ispoštovao i vratio se čak sat ranije u zatvor. Zatim mu je obećano da će po isteku polovine kazne, odnosno početkom maja ove godine, dobiti slobodan vikend, no slagali su ga", navela je B.Č.
Direktor KPZ Zenica Nihad Spahić potvrdio je da su se Čavić i Pantoš popeli na krov u znak protesta zbog uskraćivanja vanzatvorskih pogodnosti, odbacivši optužbe da je u pitanju bilo kakva nacionalna diskriminacija.
"Zatvorenici nakon polovine odslužene kazne imaju pravo na vanzatvorske pogodnosti, ali mogućnost da li mogu dobiti te pogodnosti, ocijenjuje zatvorska služba. Tim koji je bio sastavljen od 12 vaspitača odlučio je da ne dozvoli vanzatvorske pogodnosti za Čavića i Pantoša iz bezbjednosnih razloga", ispričao je Spahić dodavši kako će u narednom periodu protiv dvojice osuđenika iz RS biti pokrenuti disciplinski postupci.
Spahić tvrdi da je Čaviću uskraćeno pravo na slobodan vikend, jer se protiv njega vode još "tri ili četiri" nova postupka.
(MONDO)