Rafiju Gregorijanu dostavljeni dokazi o krivici novinara FTV Slobodana Vaskovića za utaju poreza 2002. godine u nekadašnjoj firmi "Patriot".
"Ono što danas čudi je nezainteresovanost tužilaštva, a možda i namjera da se amnestira kriminal", navode autori pisma koje je upućeno prvom zamjeniku visokog predstavnika u BiH kao šefu Antikorupcijonog tima OHR-a, a dostavljeno je i medijima u BiH.
Iz izvještaja Ministarstva finansija RS od 15. aprila ove godine o istrazi koja je provedena u Poreskoj upravi RS, kako se u pismu navodi, nepobitno se može vidjeti da je izvršeno krivično djelo utaje poreza u većem iznosu nego što se pretpostavljalo.
Ista grupa građana je prije dva mjeseca inicirala istragu o poslovanju Vaskovićevog preduzeća, a tada su naveli da su i lično oštećeni zbog stečaja lista "Patriot" jer nisu uspjeli da naplate svoja potraživanja po osnovu zahtjeva za odštetu zbog kleveta iznesenih u ovoj novini.
U novom apelu Gregorijanu se upozorava da je Vasković u vrijeme vladavine SDS-a 2005. godine bio zaštićen u Poreskoj upravi RS, uz tvdnju da je u ovoj instituciji imao mrežu pomagača.
Kao dokaz za ove tvrdnje se navodi da je banjalučko tužilaštvo 1. aprila 2009. godine vratilo Poreskoj upravi RS najveći dio dostavljene dokumentacije uz ocjenu da je - nepotreban.
"U dopisu tužilaštva Poreskoj upravi RS se navodi da je dogovoreno da se dostavi samo tih nekoliko dokumenata. Znači, ako nije dogovoreno, dokazi o kriminalu se ne dostavljaju niti obrađuju u banjalučkom tužilaštvu", kada je ovaj slučaj u pitanju, upozorava se u pismu.
Uz pismo je šefu antikorupcionog tima OHR-a Rafiju Gregorijanu i medijima u BiH dostavljen i izvještaj Ministarstva finansija o postupcima koje je u slučaju Vaskovićevog preduzeća "Patriot" provedena u Poreskoj upravi RS.
U decembru 2003. godine "Patriotu" je naložena prinudna naplata poreza od 112.500 maraka, od čega je 62.300 maraka glavni dug, 37.100 maraka kamata, a ostatak se odnosi na takse.
Od dužnika je tokom 2004. godine naplaćeno 8.970 maraka.
Stečajni postupak nad "Patriotom" otvoren je kod Osnovnog suda u Banjaluci u novembru 2004. godine, čime su prekinuti svi postupci prinudne naplate, a u izvještaju se bez navođenja imena precizira da tim za prinudnu naplatu nije postupao po rješenjima zbog usmenog naloga pomoćnika direktora Područnog centra Poreske uprave u Banjaluci.
(Srna)