Mještani Bijelog polje kod Mostara izrazili protest zbog "skandalozne presude" Suda BiH bivšim pripadnicima HVO-a
Stotinjak mještana naselja Bijelo polje kod Mostara održalo je danas u podne mirni protest zbog, kako su naveli, skandalozne presude Suda BiH u slučaju četvorice bivših pripadnika HVO-a, koji su osuđeni na ukupno 80 godina zatvora za ratne zločine.
Sud BiH je 20. februara Marka Radića, Dragana Šunjića, Damira Brekala i Mirka Vračevića proglasio krivim za zločin protiv čovječnosti počinjen u logoru Vojno kod Mostara i osudio ih na ukupno 80 godina zatvora.
Učesnici protesta, koji su 10 minuta blokirali magistralni put M-17, upozorili su da je poražavajuća činjenica da se Radiću i ostalima sudilo po zakonu iz 2003. godine, dok se Bošnjacima sudi po zakonima iz vremena kad su djela za koje se terete počinjena.
''Sudija je ovu presudu donio pod nečijim pritiskom. Mi se s tim nikada nećemo pomiriti", smatra predsjednik mostarske Hvidre i dodaje da Sud BiH nije usvojio ni jedan argument odbrane.
Na protestu je ocijenjeno da se BiH mora graditi na pravednosti i istini.
Među okupljenim mještanima bilo je pripadnika nekoliko hrvatskih udruženja iz proteklog rata koji su istakli da je današnji protest samo upozorenje, a da će ukoliko se, kako su rekli, nastavi nepravda prema Radiću i ostalima nastavi sa blokadom puteva na području nekadašnje Hrvatske Republike Herceg-Bosne.
(Srna)