Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da stvari idu nabolje u gradovima i opštinama Srpske u kojima je i dalje na snazi vanredna situacija zbog poplava.
Cvijanovićeva, koja je i komandant Štaba, istakla je da je Štab obaviješten da te aktivnosti teku i da bi uskoro mogla biti završena faza raščišćavanja.
Ona je navela da u Doboju ustanove rade, dok u Šamcu to sporije ide s obzirom na to da se voda tamo duže zadržala.
"Nema problema u isporuci hrane i ostalih namirnica. Redovno na sjednicama Štaba donosimo odluke kojima se nalaže Robnim rezervama da snabdiju odgovarajući prostor na osnovu zahtjeva lokalnih štabova", napomenula je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da je Štab zatražio da budu ažurirani podaci o situaciji na poplavljenim područjima i da očekuje da bi krajem sedmice eventualno mogao biti manji broj opština u kojima će biti na snazi vanredna situacija.
Cvijanovićeva je istakla da postoje dovoljne zalihe hrane i ostalih potrepština, te da postoje najave da će stići organizovani konvoji sa određenim namirnicama, mašinama i uređajima.
Ona je najavila da će Vlada Republike Srpske sutra razmatrati preliminarni nacrt programa mjera, koji će zatim u prijedlogu biti upućen na razmatranje u parlament Srpske.
Premijer Srpske je rekla da je Republički štab za vanredne situacije donio naredbu o snabdijevanju ovih gradova i opština hranom, ali najčešće stočnom hranom i gorivom.
"Saradnja sa lokalnim zajednicama se popravlja gdje je ranije bilo određenih problema", napomenula je Cvijanovićeva.
Predsjednik Vlade Republike Srpske rekla je da je Republički štab donio preporuku da lokalne zajednice razmotre mogućnost oslobađanja plaćanja taksi za odjavu radnji za obavljanje samostalnih djelatnosti, te preporuku da se oslobode plaćanja taksi za izdavanje građevinskih dozvola za izgradnju stambenih jedinica.
Ona je rekla da se odvijaju aktivnosti na prikupljanju sredstava koje će činiti nukleus za fond solidartnosti koji će biti uspostavljen veoma brzo, nakon što u parlamentu Srpske bude usvojen program mjera koje će podrazumijevati njegovo osnivanje.
"To znači donošenje odgovarajućih zakona koji će propisati način njegovog funkcionisanja, prikupljanja i izvore sredstava", pojasnila je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je rekla da će se upravljačka struktura ovog fonda sastojati od predstavnika lokalne vlasti, republičke vlasti i donatora koji će obezbjeđivati sredstva različitog karaktera.
Ona je rekla da su u toku aktivnosti na procjeni štete koju obavljaju lokalne zajednice i republički organi, u saradnji sa konsultantima Svjetske banke i EU.
"Očekujemo da ćemo 18. juna imati taj prvi dokument koji će nam poslužiti kao osnova i način u traženju sredstava za saniranje velike štete od poplava", istakla je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da je Štab razmatrao informaciju koju provode deminerski timovi Republike Srpske.
"Dobili smo dosta zahtjeva i upita građana, koji izražavaju zabrinutost i strah u vezi sa bezbjednosnom situacijom zbog raznih eksplozivnih sredstava koji su nađeni i koji će eventualno biti nađeni u budućem periodu", istakla je Cvijanovićeva.