• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Završen period institucionalne stabilnosti"

Autor SRNA

Predsjednik RS Milorad Dodik ocijenio je da je potpisivanjem sporazuma Saveza za promjene sa SDA i DF, nažalost, završen period institucionalne stabilnosti Srpske.

Dodik je dodao i da će postupci SDS-a, PDP-a i NDP-a biti dalekosežno politički štetni za Srpsku.

Predsjednik RS je istakao da će sada doći do definisanja novih pristupa i politika, te da će on i novi saziv Vlade Republike Srpske, koju će činiti SNSD, DNS i SP, ostati na pozicijama stabilnosti i jačanja Republike Srpske.

On je za "Nezavisne novine" rekao da su SDS, PDP i NDP pristali da prenesu nadležnosti Republike Srpske na nivo BiH.

"Nisam siguran da mnogi koji su glasali za SDS i PDP, osim Bošnjaka koji su glasali za Mladena Ivanića, podržavaju to što oni rade. Srpski narod je jedinstven u očuvanju Republike Srpske. Narod nekad može biti doveden u neku vrstu zablude. Ali narod izdaju ne prašta", naglasio je Dodik.

On je procijenio da će Narodna skupština Republike Srpske biti konstituisana i da će položiti zakletvu za drugi mandat predsjednika Republike Srpske u prvoj sedmici nakon 20. novembra.

Odgovarajući na pitanje da li očekuje da se neko pridruži koaliciji SNSD-DNS-SP, Dodik je rekao da je najvažnije da ta koalicija ima većinu s kojom može izaći da se izabere skupštinsko rukovodstvo, a nakon toga da pristupi izboru vlade.

Dodik, koji je lider SNSD-a, rekao je da koalicija SNSD-DNS-SP ima sigurna 42 potpisa poslanika, dok opozicija "širi taj javni diskurs laži kako oni imaju neku većinu sa 36 i da to predstavlja više nego 42, a sad se pokazuje da nemaju čak ni tih 36".

On je ocijenio da će period od proteklih osam godina biti upamćen kao najbolji i najstabilniji period Republike Srpske, ne samo u institucionalnom nego i u političko-ekonomskom i socijalnom smislu.



"Republika Srpska je pokazala da je, kada vodi svoje autentične poslove i brani svoje autentične interese i na nivou Republike Srpske i BiH, onda najuspješnija. Mnogi su u proteklih osam godina nastojali da to promijene, pa čak i čujem floskulu da je to bio `zastoj` u proteklih osam godina. To nije bio zastoj! Zastoj je bio u nastojanju da se prenesu nadležnosti na nivo BiH i da se razvlasti Republika Srpska, a mi smo to zaustavili", rekao je Dodik.

On je naveo da u bazičnom sporazumu SDA i DF-a Željka Komšića ima niz diskutabilnih stvari u vezi sa statusom Republike Srpske.

"Recimo, za vojnu imovinu. Podvaljena je jedna floskula - ili svjesno prihvaćena od SDS-a, PDP-a i lidera NDP-a Dragana Čavića - da treba uknjižiti vojnu imovinu. Da je to moglo, bila bi uknjižena dosad. To ne zavisi od zajedničkih institucija, nego od sporazuma entiteta", naveo je Dodik.

On je dodao da upravo nedostatak sporazuma entiteta o tom pitanju nije mogao dovesti ni do donošenja zakona koji je ranije tražen, niti do uknjiženja. "Oni su olako pristali na to i time se zadire u jednu od najvažnijih stvari za Republiku Srpsku i njenu svojinu", naveo je Dodik.

Predsjednik Srpske je napomenuo da je drugo važno pitanje prihvatanje njemačko-britanske inicijative, bjanko, bez detalja.

"Ja sam razgovarao s njima (ambasadorima Velike Britanije i Njemačke) principijelno, naravno. Oni su tada rekli da nema detalja. Ali, to nije smetalo ovima da to prihvate. A, sada, kada dođu detalji, onda će se narod hvatati za glavu", naveo je Dodik.

Prema njegovim riječima, tamo je napisano da će doći "do kompletnih promjena u zapošljavanju i mnogo čega drugog". "Sve su oni to potpisali, a sada u euforičnoj atmosferi tvrde kako oni ne prenose nadležnosti, potpisivanjem oko imovine. A, šta je to nego prenošenje nadležnosti", zapitao je Dodik.

On je podsjetio da Bakir Izetbegović i SDA već duže vrijeme provode politiku destabilizacije Republike Srpske.

"Čujem sad kako govore da smo i mi s njima razgovarali. Da, jesmo razgovarali, ali smo mi rekli `ne` takvim politikama. Oni klimaju glavom i govore `da`. Oni prodaju priču, eto, bio je i SNSD u tim razgovorima, zašto i mi ne bismo? Naravno da i oni mogu da razgovaraju. Ja ne mislim da je to nezakonito što su oni uradili. Ali to politički jeste štetno i neodrživo za Republiku Srpsku", smatra Dodik.

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gle cuda

Kudila vrana gavrana. Svi ste vi ista predja, samo se malo potka razlikuje

MONDO REPORTAŽE