Najveća greška ekonomskog modela zapadnog Balkana jeste hronični problem nedovoljnog korištenja ljudskih resursa, odnosno visoke nezaposlenosti, u čemu prednjači Bosna i Hercegovina.
"Pokazatelji nivoa zaposlenosti jednako su razočaravajući te se od 2000. godine prosječno kreću između 40 i 45 posto, što je za cijelih deset posto niže nego u novim državama članicama. Zaposlenost je posebno niska među ženama i mladima, a posebno je to izraženo u BiH", navode eksperti MMF-a.
Traži se i deblokada privatizacije, dok u BiH vlasti, posebno u Federaciji, to odbijaju, želeći po svaku cijenu zadržati zlatne koke u telekom i energetskom sektoru.
"Ključni prioritet politike u cijeloj regiji jeste ponovno pokretanje dubokih strukturnih reformi. I dalje postoje brojna neučinkovita preduzeća u državnom ili društvenom vlasništvu koja je potrebno privatizirati; ako se želi postići procvat privatnog sektora kao ključnog motora rasta biće potrebno pozabaviti se problemima konkurentnosti, uključujući preveliku birokraciju te loše upravljanje", ističe se.
U nekim državama zapadnog Balkana otpor privatnom vlasništvu značio je preživljavanje brojnih neučinkovitih preduzeća ili preduzeća u društvenom vlasništvu koja su nastavila opterećivati javne finansije i raspodjelu resursa.
"U cijeloj regiji pretjerana birokratija i korupcija i dalje opterećuju privredne aktivnosti. Važno je reći da je u većini zemalja zapadnog Balkana izostala široka politička podrška dalekosežnim reformama. Nameće se osjećaj da su reforme na zapadnom Balkanu ostvarile premalo, a da su od rasta koristi imali samo malobrojni", zaključeno je.
Izvještaj MMF-a, u kojem se navode preporuke za sve države bivše Jugoslavije, biće objavljen tek danas, piše "Dnevni avaz".
Dio ocjena o BiH
- Razlika u primanjima manjine i većine u BiH najveća, a prisutan rast siromaštva
- Sve zemlje dobro stoje, osim BiH, kada su u pitanju brzina pokretanja biznisa i broj procedura
- Korupcija i loše upravljanje problem su u nekoliko zemalja, uključujući i BiH
- Zaustavljen kreditni rast u BiH već nekoliko godina