Članovi Predsjedništva BiH i premijer Srbije naglasili su da je unapređenje odnosa dvije zemlje izuzetno važno za cjelokupnu atmosferu saradnje u regionu i za pozicioniranje kao bezbjednog i privlačnog prostora za ulaganja.
Potencijali za intenziviranje saradnje su u strateškoj infrastrukturi i energetskim projektima, zajedničkom nastupu na trećim tržištima i, uopšteno, u stvaranju uslova za konkurentniji ekonomski prostor.
Članstva u multilateralnim organizacijama i brojnim regionalnim inicijativama, a posebno opredijeljenost ka članstvu u EU, podrazumijevaju za BiH i Srbiju provođenje reformi, kao i prihvatanje određenih vrijednosti, pravila i standarda.
Članovi Predsjedništva informisali su Aleksandra Vučića o napretku u okviru evropskih integracija BiH, koji se ogleda u skorašnjem stupanju na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Govoreći o daljim koracima koji su pred BiH, navedeno je da će u drugoj fazi institucije BiH sačiniti i provesti program inicijalnih ekonomskih i socijalnih reformskih mjera, izgradnju funkcionalne tržišne ekonomije i vladavine prava.
Ivanić: Dogovoren zajednički nastup prema EU
Predsjedništvo BiH i predsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić dogovorili su danas u Sarajevu zajednički nastup prema EU kada je riječ o sredstvima od milijardu evra namijenjenim za infrastrukturalne projekte na zapadnom Balkanu, izjavio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić.
Ivanić je novinarima u Istočnom Sarajevu rekao da je sastanak članova Predsjedništva BiH i Vučića bio izuzetno koristan.
"Dogovorili smo dvije stvari. Jedna je da pokušamo vidjeti da li postoji mogućnost zajedničkog nastupa, posebno kada je riječ o elektroprivredi. Očigledno je da u Srbiji postoji ideja da regionalni pristup malo više zaživi i da bi to trebalo biti od interesa za sve", rekao je Ivanić.
On je naglasio da je sada rana faza te ideje, te da u narednim mjesecima ostaje da se vidi šta bi bile eventulane mogućnosti saradnje u toj oblasti.
"Ne mislim da je privatizacija uopšte realna niti moguća, ali da je neki veći stepen saradnje moguć – sigurno jeste", dodao je Ivanić.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH je napomenuo da je tokom susreta sa Vučićem bilo riječi i o problemima sa kojim se suočavaju privrednici obje zemlje prilikom izvoza.
"Privrednici se žale da procedure na granici predugo traju i da je protok robe daleko brži i lakši sa drugim zemljama. Dogovorili smo da taj dio zanačajno ubrzamo", rekao je Ivanić.
On je napomenuo i da postoji mogućnost zajedničkog pristupa kada je riječ o ideji rekonstrukcije, odnosno izgradnje pruge Sarajevo – Beograd.
"To u principu znači Ploče - Sarajevo - Beograd, preko Tuzle i Zvornika, čime bi se značajno skratio put, s obzirom da je Srbija ušla u rekonstrukciju pruge Beograd – Budimpešta i time želi da otvori svoj tranzit za robu iz Kine ka centralnoj i zapadnoj Evropi. Ako sa naše strane bude dovoljno angžamana, to bi mogao biti vrlo zanimljiv projekt za obje zemlje", dodao je Ivanić.