Predsjednik HDZ BiH Dragan Čović izjavio je danas da je kriza u Vladi Federacije BiH (FBiH) na vrhuncu i da se brzo u razgovoru mora pronaći dogovor kako dalje.
Konstatujući da je stanje u FBiH složeno i problematično lider HDZ BiH istakao je da ovako uspostavljena vlast u Federaciji ne može funkcionisati jer ne postoji zajednički stav kako rješavati ključne probleme.
"Činjenica je da smo jednu ili dvije sjednice Vlade održali tako da se prvo nešto dogovorimo, a onda se na sjednici Vlade različitim tehničkim varijacijama izigra taj dogovor. Došli smo do situacije da hrvatski ministri neće učestvovati u razgovorima, odnosno u radu Vlade", podsjetio je Čović.
Prema njegovim riječima, vrijeme je isteklo i činjenica da stranke u Vladi Federacije više ne rade zajedno govore kakvo je stanje.
Kada je riječ o poziciji DF-a u Vladi FBiH Čović je rekao da je ispalo da njihovi ministri ili jedan ministar igraju "toplo-hladno" tako što se nešto jedan dan stavi na dnevni red sjednice Vlade, a onda se na samoj sjednici to skida.
"Ključni je problem da se pokušava zadržati postojeće katastrofalno stanje u preduzećima gdje Vlada FBiH ima većinske ili upravljačke pakete, a prije svega mislim na preduzeća u Hercegovini, `Aluminij`, `HT Eronet`", istakao je lider HDZ-a BiH.
Navodeći da obaveze "Aluminija" neki procjenjuju na oko 250 miliona KM, Čović je precizirao da se dio tih obaveza odnosi na "Elektroprivredu Herceg-Bosne".
"Na taj način se strateški želi uništiti i `Elektroprivreda Herceg-Bosne`, koja je dominantno vezana za hidroenergiju i koja vrlo brzo može biti na koljenima ako nema kvalitetne padavine", dodao je Čović.
Prema njegovim riječima, upravljačke strukture i politički sponzori uprava spornih preduzeća mogu se, manje-više, vezati za DF.
"Kad vidite ko upravlja tim strukturama, koje su stranke u upravnim i nadzornim odborima, koji su politički sponzori, jasno je zašto DF nastoji na ovakav način razvodnjavati javnost", istakao je Čović, ocijenivši da javnost obmanjuju pričama da se u ta preduzeća želi poslati finansijska policija da istraži kriminal.
Čović navodi da nije sporno da finansijska policija dođe u preduzeća.
"O tome pričamo već šest ili sedam mjeseci. Postavićemo nove ljude, pa neka dođe svaka finansijska inspekcija i utvrdi kriminal ako je rađen. U nekim od njih je već odavno urađena i takva kontrola, neke od uprava su i u sudskim procesima", naglašava Čović.
O rješavanju problema na nivou Federacije Čović je, kako navodi, za sada razgovarao isključivo sa Izetbegovićem.
"Nastaviću sa njim razgovarati i sutra da pokušamo naći rješenje. Ako bude išlo, bude, ako ne - moramo tražiti druga rješenja", rekao je Srni Čović, napominjući da, što se njega tiče, nema problema da oni sjednu i sa predsjednikom DF-a Željkom Komšićem.
Problem dosadašnjih dogovora, ocijenio je Čović, jeste da se ništa od toga ne provodi i da to traje.
"Naravno da nam vrijeme ne ide na ruku, da je situacija katastrofalna i da neko evidentno želi u Hercegovinu servirati nezadovoljstvo, jer sva preduzeća o kojima se govori su dominantno sa sjedištem u Mostaru, Hercegovini", zaključio je Čović.