Švajcarski sud odobrio ekstradiciju ratnog komandanta Nasera Orića Bosni i Hercegovini.
Ministarstvo pravde BiH uputilo je juče Švajcarskoj zvaničan zahtjev za izručenje Orića.
U pojednostavljenoj proceduri, švajcarski sud je odobrio ekstradiciju Nasera Orića Bosni i Hercegovini.
O vremenu izručenja se, kao što je uobičajeno, neće davati nikakvi podaci iz bezbjednosnih i razloga zaštite ličnosti.
Pravna zastupnica Nasera Orića, Vasvija Vidović, kazala je jutros za Federalnu televiziju BIH da je Orić prihvatio izručenje vlastima BiH, što će dovesti do skraćenog postupka ekstradicije.
Danas je održano ročište na kojem su Oriću švajcarske vlasti predstavile zahtjeve za ekstradiciju iz Srbije i BiH, a Orić je pristao na izručenje BiH.
Njemu sutra ističe ekstradicioni pritvor koji mu je određen poslije hapšenja u Švajcarskoj.
Orić je uhapšen prije dvije nedjelje na osnovu srpske potjernice. I BiH i Srbija su tražile njegovu ekstradiciju.
Bio je komandant muslimanskih snaga, a Haški tribunal ga je osudio za ratne zločine po jednoj tački optužnice na dvije godine zatvora za indirektnu odgovornost za smrt sedam i mučenje 11 srpskih zarobljenika u periodu od 1992. do 1993. godine.
Nakon žalbe na presudu, Orić je proglašen nevinim, pošto je Apelaciono vijeće u Hagu tada zaključilo "da nema sumnje da su teški zločini počinjeni nad Srbima u Srebrenici u periodu od septembra 1992. do marta 1993, ali da "dokaz da su zločini počinjeni nije dovoljan za izricanje kazne pojedincu".
Po izbijanju rata u BiH Orić je 20. maja 1992. postavljen na funkciju komandanta Štaba Teritorijalne Odbrane u Srebrenici, a od 1. jula 1992. i za člana Ratnog predsjedništva Srebrenice.
Predvodio je, tvrdili su mediji uoči suđenja u Hagu, mnogobrojne napade na više od 50 srpskih sela 1992-1993, u opštinama Bratunac i Srebrenica.
Orić sa saradnicima je u julu 1995, prije nego Što je Vojska Republike Srpske zauzela Srebrenicu, evakuisani helikopterom na područje pod kontrolom Armije Republike BiH.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Nedeljko Mitrović ocijenio je da odluka švajcarskih pravosudnih organa da Naser Orić bude izručen BiH, umjesto Srbiji, predstavlja "nastavak mraka u procesuiranju ratnih zločina nad Srbima u BiH".
"Puštanje Nasera Orića u BiH u potpunosti razotkriva diskriminaciju srpskih žrtava rata u BiH u pogledu traženja nestalih i procesuiranju ratnih zločina počinjenih nad Srbima", rekao je Mitrović Srni.
On je naveo da slučaj "Orić" treba da bude upozorenje rukovodstvu Republike Srpske da se nastavak strukturalnog dijaloga o reformi pravosuđa u BiH mora odvijati u duhu ranije najavljenog referenduma na kojem bi se građani Srpske izjasnili o radu pravosuđa u BiH.
"Poslanici u parlamentu Srpske trebalo bi da se bave pitanjem procesuiranja ratnih zločina nad Srbima u BiH i radom pravosuđa u BiH, umjesto banalnim pitanjem kao što je sporni audio-materijal o navodnoj kupovini narodnih poslanika", zaključio je Mitrović.
Oglasio se i prvi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH Ognjen Tadić:
"Pozivam sve učesnike političkog života, posebno predstavnike onih političkih snaga koji se identifikuju sa Naserom Orićem da odustanu od političkog pritiska na pravosuđe, jer ovaj događaj lako može izaći izvan kontrole i definitivno definisati pravosuđe BiH na način koji je neprihvatljiv polovini stanovništva BiH, rekao je Ognjen Tadić.
“Ovo je treći slučaj nakon Ganića i Divjaka. Na onima koji su donijeli odluku o ovom izručenju je sada obaveza da prate šta ce se događati pred pravosuđem BiH, jer iz prethodna dva slučaja očigledno je nije izvučena nikakva pouka o tome da u BiH za jedan broj učesnika rata nema sankcije niti suđenja”, rekao je Tadić, komentarišući odluku Švajcarske da Orić bude izručen BiH.
On je dodao da Srbija i dalje ima taj predmet i naglasio da bi oni koji budu odlučivali o odgovornosti Nasera Orića u ratu morali biti svjesni da pišu stranice istorije.
Predsjednik Narodnog demokratskog pokreta Dragan Čavić rekao je da je odluka o izručenju Nasera Orića pravosuđu BiH politička, jer da je drugačije ne bi bila donesena na način na koji se to dogodilo.
“Odluka je donesena u kontekstu 11 jula. Imamo sada situaciju da će se Oriću omogućiti da dođe, ali da mu Sud i Tužilaštvo BiH nikada ne sude kao što je bilo u svim primjerima do sada. To je ta poražavajuca slika pravosuđa BiH. Ovo ce sigurno imati neke političke reperkusije u BiH”, rekao Čavić