Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je večeras da će Republika Srpska ukoliko ne bude aranžmana sa MMF-om iz drugih izvora tražiti finansijska sredstva koja su planirana kao kredit.
"Uradićemo sve što je potrebno da budžetski korisnici ne osjete posljedice nepostizanja dogovora sa MMF-om, odnosno finansijske tranše na koju su računali svi nivoi vlasti u BiH", rekao je Tegeltija za Radio-televiziju Republike Srpske.
Tegeltija vjeruje da neće biti potrebe za bilo kakvim radikalnim potezima u drugoj polovini godine i ukoliko ne bude finansijskih sredstava MMF-a.
"Ukoliko ne bude aranžmana sa MMF-om sigurno neće biti ugrožena isplata penzija i plata u Republici Srpskoj", rekao je Tegeltija.
On ističe da niko sa sigurnošću u BiH ne može da kaže kada će biti novi aranžman sa MMF-om, dodajući da u ovoj godini neće biti finansijskih sredstava za BiH od ovog fonda.
"Da je MMF imao volju i želju da uplati sredstva BiH iskoristio bi dvije tranše koje nisu iskorištene iz prethodnog aranžmana", rekao je Tegeltija.
Prema njegovim riječima, BiH je "daleko" od sporazuma sa MMF-om iz dva razloga.
"Prvi je što je neko pokušao da stavi sve u jedan paket, uključujući sve međunarodne finansijske institucije i sve nivoe vlasti, kasnilo se u formiranju vlasti u Federaciji BiH i na nivou BiH, a poslije su međunarodne finansijske institucije izašle iz tog sporazuma", rekao je Tegeltija.
On kaže da je drugi razlog što nije bilo dovoljno spremnosti MMF-a da se postigne saglasnost oko pisma namjere.
Iako su novi razgovori o pismu namjere zakazani za iduću sedmicu, kaže Tegeltija, jako su male mogućnosti da se postigne dogovor.
"Osim toga što se ne slažemo sa tim što piše u aranžmanu sa MMF-om, mi ćemo raditi sve što je potrebno da bi smo postigli taj aranžman, ali nećemo prihvatiti priču `uzmite ili ostavite`", istakao je Tegeltija.
On je rekao da finansijska sredstva koja su bila predviđena aranžmanom sa MMF-om nisu došla u BiH, ali da Republika Srpska servisira svoje obaveze prema budžetskim korisnicima i to će nastaviti da radi i u drugoj polovini godine.
Govoreći o evropskoj agendi za koju još nema dogovora u BiH, Tegeltija je rekao da je Vlada Srpske iskazala sve svoje rezerve, bez obzira da li je tamo bilo riječi o sektoru bezbjednosti ili o privatizciji nekih strateških preduzeća, dok su FBiH i Savjet ministara BiH usvajali te dokumente bez rasprave.
"Riješili smo sva sporna pitanja sa Svjetskom bankom i Evropskom komisijom, ali sada imamo otvoreno pitanje sa MMF-om koje u ovom trenutku blokira postizanje saglasnosti u vezi sa evropskom agendom", rekao je Tegeltija.
On je dodao da tačka nesporazuma u vezi sa nepostizanjem dogovora o evropskoj agendi nije insistiranje Vlade Republike Srpske za povećanjem stope PDV-a, već smanjenje opterećenja rada, a Vlada i parlament Srpske insistiraju da se to dogodi najkasnije do kraja godine.
Tegeltija je naveo da je stav Vlade Srpske iskazan u Ekonomskoj politici za ovu godinu, a predviđa uvođenje diferencirane stope PDV-a, produženje roka plaćanja ovog poreza, te povećanje opšte stope PDV-a.
Ministar finansija Srpske istakao je da je neprimjerno da ista stopa bude za dječiju hranu i lijekove, kao i za automobile i jahte koje pojedini građani u BiH plaćaju 500.000 KM.