Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske vjeruju da Savjet bezbjednosti UN neće usvojiti britansku rezoluciju o Srebrenici, koja je, kako ističu, destabilizovala situaciju u BiH.
Parlamentarci se nadaju da će bar jedna od zemalja, među kojima je Rusija, iskoristiti pravo veta u Savjetu bezbjednosti.
Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ističe da je važno, zbog srpskog naroda, da rezolucija ne bude usvojena.
"Međutim, drugi bi to mogli iskoristiti da sadašnju, ionako lošu, situciju u BiH pogoršaju. Svi u BiH smo nasjeli na priču o rezolucijama, što nas košta daljeg napretka", rekao je Stevandić Srni.
On napominje da je velika greška što će se politički predstavnici u BiH, umjesto konsenzusa, povinovati politikama velikih zemalja.
Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Srpske Radovan Višković smatra da britanska rezolucija o Srebrenici neće biti usvojena u Savjetu bezbjednosti UN jer i Rusija ima svoju rezoluciju.
"Mislim da rezolucije neće dobiti saglasnost - što bi bilo dobro. Usvajanje bilo kakve rezolucije ne bi donijelo napredak BiH, nego dalje podjele", rekao je Višković Srni.
On ocjenjuje da u ovom trenutku BiH nisu potrebne tenzije.
"Prošlo je 20 godina od rata i zaista je vrijeme da se okrenemo pitanjima bitnim za napredak", navodi Višković i ocjenjuje da izazivanje problema u BiH nikome nije od koristi.
Šef Kluba poslanika DNS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Spomenka Stevanović upozorava da bi usvajanje britanske rezolucije bilo pogubno.
"Već je mnogo problema prouzrokovano ovom rezolucijom da će se, bez obzira na to hoće li biti usvojena ili ne, veoma teško stabilizovati prilike na ovim prostorima", ocjenjuje Stevanovićeva za Srnu.
Ona smatra da političke prilike mogu biti stabilizovane samo ukoliko politički predstavnici sva tri naroda u BiH umanje tenzije i pošalju poruke pomirenja.
Šef Klub poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Branislav Borenović kaže za Srnu da je prijedlog britanske rezolucije prouzrokovao ogromne političke probleme.
"Očekujem da ne bude usvojena jer je njom unesen nemir među sve ljude u BiH. Ovakve rezolucije ne doprinose pomirenju i razvoju dobrih odnosa u BiH", smatra Borenović.
On vjeruje da će nakon obilježavanja događaja u Srebrenici, 11. jula, političke prilike u BiH biti stabilizovane, na dobrobit svih građana.
Glasanje o britanskoj rezoluciji o Srebrenici u Savjetu bezbjednosti UN predviđeno je za sutra.