Zbog velikog neslaganja članica Saveta bezbednosti UN oko teksta britanskog predloga rezolucije o Srebrenici sednica odložena za sutra u 16 sati!
Prethodno je sednica odložena dva puta pošto je Rusija najavila veto na predlog britanske rezolucije.
Kina je ranije predložila da se glasanje odloži dok se ne postigne konsenzus svih članica Saveta bezbednosti. Sednica SB UN koje je trebalo da počne u 10 sati odložena je prvo za 21 sat zbog neslaganja o podnetoj rezoluciji, a nakon toga pomerena je za sutra u 16 časova po srednjoevropskom vremenu.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova obavestilo je Srbiju da je njihov stav da se glasanje o predlogu rezolucije o Srebrenici odloži dok se postigne konsenzus svih članica, saznaje RTS. Kina smatra da predloženi tekst ne ide u prilog pomirenju u regionu i da o njemu nema saglasnosti ni svih naroda u BiH.
Vlada Srbije zakazala je za danas u 22.30 hitnu sednicu zbog rezolucije o Srebrenici.
Nakon toga stigla je i informacija da će Rusija zatražiti veto na rezoluciju o Srebrenici. O tome više pročitajte OVDE.
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao je, ranije danas, da Srbija nije pozvana da učestvuje na današnjoj sednici.
"Mi imamo primedbe i smatramo da Britanija nije odigrala pozitivnu ulogu u svemu ovome", rekao je Dačić.
Dačić izjavio je da Rusija nije predala svoj predlog rezolucije o BiH, tako da će se u Savetu bezbednosti raspravljati samo o britanskom predlogu rezolucije o Srebrenici.
Forin ofis je u ponedeljak predstavio šestu verziju predloga rezolucije o genocidu, u kojoj se ponavljaju stavovi na koje su Srbije i Republika Srpska imali ozbiljne zamerke, prenosi RTS.
Velika Britanija je juče podnela novu, šestu verziju rezolucije, koja je, kako je RTS saznaje, nepovoljnija za Srbiju u odnosu na prethodni predlog.
RTS saznaje da je najnovija verzija rezolucije pooštrena u odnosu na prethodnu u delu koji se odnosi na "negiranje genocida", ali da se u njoj više ne pominju imena Radovana Karadžića i Ratka Mladića kao odgovornih za ratne zločine u Srebrenici, jer je sudski proces protiv njih u toku.
Osim Britanije, svoj predlog, kao protivtežu, iznela je i Rusija, nakon čega je britanski nacrt pretrpeo više izmena i uključio i neke elemente ruskog predloga, ali je za Srbiju dokument ostao - neprihvatljiv.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da je prethodni predlog britanske rezolucije, suprotno argumentima te zemlje da cilja na pomirenje, samo produbio razlike i probudio teške emocije u regionu.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će odluka o rezoluciji o Srebrenici u Savetu bezbednosti opredeliti put BiH, i zamolio Rusiju da ne podrži donošenje dokumenta, koji je protiv srpskog naroda, ali i svih koji žive na ovom području.
Da bi rezolucija bila izglasana kao obavezujući dokument, za nju treba da glasa dvotrećinska većina, devet od 15 članica bez uloženog veta stalnih zemalja - Rusije, Kine, Francuske, SAD i Velike Britanije.