Hipo Alpe Adria banka tvrdi da je Prijedlog zakona o konverziji kredita u švajcarskim francima u KM, koji je u parlamentarnu proceduru uputio hrvatski delegat Mario Karamatić, protivan principima vladavine prava i neustavan.
Banjalučka i mostarska uprava ove banke uputile su pismo Parlamentarnoj skupštini BiH u kojem iznose stav da bi ovaj zakon, ukoliko bude usvojen, proizveo štetne posljedice, ne samo za cjelokupan bankarski sistem BiH, nego i za BiH i poreske obveznike, te prouzrokovao dodatnu pravnu nesigurnost među stranim investitorima.
Uprave Hipo banaka u BiH vjeruju da parlament BiH, prema Ustavu, nema nadležnost za donošenje ovakve vrste zakona, jer je odlučivanje o sadržaju obligacionopravnih odnosa u nadležnosti entiteta, bez čije saglasnosti ne postoji ustavni osnov da parlament BiH donese predloženi zakon.
"Osim toga, ovo bi predstavljalo direktno miješanje zakonodavne u sudsku vlast. Zakonodavac bi praktično djelovao kao zastupnik interesa tužilaca, a istovremeno na sebe preuzeo ulogu sudske vlasti", objašnjavaju u Hipo banci.
Dodaju i da Prijedlog zakona promoviše povredu prava na imovinu i uvodi retroaktivnu primjenu zakona, čime se narušavaju temelji pravne sigurnosti, te da predstavlja klasičnu diskriminaciju u bankarskoj industriji narušavajući pravila o konkurenciji, odnosno takozvani princip "ravnopravne tržišne utakmice".
Iz Hipo banke navode i da su sve pravosnažne presude, kada je riječ o valutnim klauzulama, donesene u korist banaka što potvrđuje ispravnost primjene važećih zakona.
"Prijedlog zakona promoviše diskriminaciju građana/klijenata. Nudeći najniže, fiksne, kamatne stope samo pojedinim klijentima, znači da će drugi klijenti/građani biti lišeni ove prednosti, te nastaviti plaćati ionako znatno skuplje kredite sa valutnom kaluzulom u evrima", tvrde u Hipo banci.
Ističu i da Prijedlog zakona predstavlja brojne povrede prava garantovanih međunarodnim aktima, kao što su provizije Vašingtonske konvencije o zaštiti stranih investicija.
Napominjući da su ugovori o kreditima sa valutnom klauzulom u švajcarskom franku utemeljeni zakonom, iz ove banke naglašavaju da su banke pružale i da će pružati podršku svojim klijentima kojima je podrška potrebna da bi mogli da servisiraju svoje ugovorne obaveze.
"Svaki eventualni spor koji proizilazi iz ugovora o kreditu najbolje mogu riješiti ugovorne strane, banka i klijent, a u slučaju tužbe - nadležni sud", zaključuje se u saopštenju Hipo banke.
Iz Hipo banaka u BiH poručuju da nastoje na najbolji mogući način iznaći pragmatično i fer rješenje za sve klijente korisnike kredita sa valutnom klauzulom u švajcarskim francima, te da su, kao i do sada, spremni nastaviti koordinaciju sa nadležnim institucijama, tijelima i regulatorima u vezi sa ovim pitanjem.
Komisija za finansije i budžet Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH podržala je danas Prijedlog zakona o konverziji kredita u švajcarskim francima u KM, koji je u parlamentarnu proceduru uputio hrvatski delegat Mario Karamatić.
Obrazlažući predloženi zakon kojim se predviđa da svi ugovori o kreditu u švajcarskim francima budu konvertovani u KM po kursu važećem na dan sklapanja ugovora, Karamatić je rekao da se banke nisu zaduživale u švajcarskim francima, niti su za te kredite imale pokriće u francima.