Tužilaštvo BiH formiralo je predmet i najavilo istragu u vezi sa popisom stanovništva u BiH, da bi se utvrdilo da li postoje elementi krivičnog djela u ovom procesu.
Međutim, nadležni u tri statističke institucije u BiH za Press su izjavili da se ne osjećaju ni moralno ni krivično odgovorni, piše Press RS.
Direktori Agencije za statistiku BiH (BHAS) i Federalnog zavoda za statistiku, Velimir Jukić i Emir Kremić, pravdaju se da su tek u decembru prošle godine imenovani na ove pozicije, dok direktorka Zavoda za statistiku RS Radmila Čičković smatra da odgovornost treba utvrđivati isključivo u smislu poštovanja zakona.
Iz Tužilaštva BiH u srijedu je saopšteno da je, po nalogu glavnog tužioca BiH Gorana Salihovića, formiran predmet i biće određen tim tužilaca i istražilaca koji će istražiti aktivnosti u vezi sa popisom da bi se utvrdilo postoje li elementi krivičnog djela.
"Popis stanovništva je projekat koji je koštao 50 miliona KM, te bi u slučaju da cijeli proces propadne, propala i sredstva iz budžeta koja pripadaju svim građanima BiH", ocijenili su u Tužilaštvu BiH.
Centralni popisni biro, na sjednici održanoj 14. marta u Sarajevu, nije postigao dogovor o jedinstvenom programu za obradu podataka, a i dalje je sporno određivanje rezidentnog, odnosno stalnog stanovnika. RS insistira da se ispoštuje zakon i da se pri određivanju uzme u obzir odgovor na 40. pitanje iz popisnice o mjestu rada i školovanja. Popis u BiH je obavljen u oktobru 2013. godine, a krajnji zakonski rok za objavu rezultata je 1. jul ove godine.
Prvi čovjek Federalnog zavoda za statistiku za Press je juče izjavio da pozdravlja namjeru Tužilaštva BiH da istraži cijeli proces, ali i dodao da on ne može snositi odgovornost jer je na toj poziciji tek nekoliko mjeseci.
"Ja sam na ovu funkciju stupio 8. decembra 2015. godine. Trenutno se bavim posljedicama situacije koju sam zatekao. Kada sam došao očekivao sam da je prije upuštanja u popis usvojena metodologija. Svugdje se tako radi. Zamislite da krenete praviti kuću bez dozvole, katastra, regulacionog plana", istakao je Kremić.
On je precizirao i da je agencija na nivou BiH nadležna za utvrđivanje metodologije. Na pitanje da li bi, ako ne on, onda neko od njegovih prethodnika trebalo da snosi odgovornost, ukoliko milioni KM na kraju budu bačeni jer rezultati nisu objavljeni u zakonskom roku, Kremić odgovara da je to posao za tužilaštvo.
"Oni su za to plaćeni. Mi smo plaćeni da građanima predstavimo rezultate za koji su oni dali 50 miliona KM kroz porez", kazao je Kremić.
Odgovornost je odbacio i Jukić, koji je u intervjuu za jučerašnji broj Pressa takođe istakao da proces traje dvije i po godine, a da je on za direktora BHAS-a postavljen prije tri mjeseca, zbog čega misli da ne treba da snosi krivicu. Direktorka Zavoda za statistiku RS Radmila Čičković ranije naglasila da "odgovornost prije svega treba da snosi onaj ko nešto ne uradi u skladu sa zakonom".