Izjave ministra bezbjednosti BiH Dragana Mektića o radu Tužilaštva BiH i njegovo komentarisanje sudskih predmeta u javnosti definitivno se mogu okarakterisati kao pritisak na pravosudne institucije BiH.
To je izjavio danas predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) BiH Milan Tegeltija.
"Svako komentarisanje tekućih predmeta u bilo kojoj pravosudnoj instituciji, a u ovom slučaju se radi o Tužilaštvu BiH, jedino može značiti pritisak na pravosuđe. Naše zakonske mogućnosti u formi zaštite nezavisnosti su da donesemo odluku kojom utvrđujemo da se radi o ugrožavanju nezavisnosti, pozovemo na prestanak tih aktivnosti i takav dopis uputimo svim akterima i institucijama koje nisu u našoj nadležnosti", rekao je Tegeltija novinarima u Sarajevu.
VSTS je na današnjoj sjednici naložio Etičkoj komisiji da pregleda Mektićeve medijske izjave kako bi se utvrdilo da li je došlo do neosnovanih napada na Tužilaštvo BiH.
Komisiji je dat rok da to učini do sutra, kako bi drugog dana sjednice VSTS-a donio zaključak po zahtjevu Tužilaštva BiH koje je zatražilo zaštitu ove institucije.
Tegeltija smatra da su neki od Mektićevih navoda bili neosnovani, ističući da on nije resorni ministar za Tužilaštvo BiH, nego da je to ministar pravde.
"Mektić je u intervjuima dao neke neosnovane navode i govorio je po 45 minuta o tužilaštvima, a manje od 15 o bezbjednosti", konstatovao je Tegeltija.
Potpredsjednik VSTS-a Ružica Jukić kazala je da nisu svi navodi Mektića bili za osudu, te dodala kako ne smatra da je neosnovan napad isticanje kako neke istrage traju po više godina.
"Bilo je i nekih neprihvatljivih istupa, posebno u vezi s vršiocem dužnosti glavnog tužioca", rekla je Jukićeva.
Sudija Vrhovnog suda Federacije BiH Goran Nezirović tokom rasprave je zatražio da se konkretizuju problematični navodi, nakon čega je usvojen zaključak da Etička komisija pregleda nedavne izjave i napravi prijedlog zaključka koji će Savjet sutra razmatrati.