Komesar EU za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Johanes Han ističe da je, prema mišljenju EK, Reformska agenda u BiH počela donositi rezultate, a kao primjer naveo je nedavnu odluku vlasti o regulaciji cijene lijekova.
"Takav iskorak ima direktan uticaj na životni standard stanovništva. Za neke druge reforme možda je potrebno više vremana, ali vrijedi imati na umu da je riječ o trogodišnjem programu kojim je pokrenut do sada najambiciozniji oporavak privrede BiH", ocijenio je Han.
Govoreći o Upitniku kojeg će uručiti vlastima BiH, Han je za "Dnevni avaz" rekao da se snažniji akcenat stavlja radije na kvalitet odgovora u odnosu na brzinu dostavljanja.
"Moguće je da jedna zemlja sebi uzme više vremena radi kvalitetnijih odgovora. Mehanizam koordinacije, naravno, imaće ključnu ulogu u tom procesu. Vlasti na svim nivoima treba da se uključe u ovaj proces radi usaglašavanja stavova. To će biti jedna aktivnost međusobne saradnje i koordinacije", poručio je Han.
Evropski komesar se osvrnuo i na pitanje sprovođenja odluke Suda za ljudska prava u Strazburu "Sejdić i Finci", navodeći da ono nije skinuto sa dnevnog reda i da međunarodne obaveze zemlje neće nestati.
On je naglasio da BiH treba da provede odluku tako što će svakom državljanu BiH omogućiti pravo kandidovanja na izborima, napominjući da će Evropska komisija posvetiti posebnu pažnju ovom pitanju u procesu izrade mišljenja.
Što se tiče ustavnog uređenja BiH, Han navodi da EU priznaje postojeće uređenje koje će biti predmet poređenja s pravnom stečevinom EU tokom izrade mišljenja za kandidatski status.
"Sadašnji Ustav predviđa mogućnost izmjena, s jasno navedenim procedurama", rekao je komesar za pregovore o proširenju, naglašavajući da je to pitanje u rukama BiH.
Han je dodao da je nesporna predanost EU evropskoj perspektivi Balkana, a time i BiH, jer je veća Evropa istovremeno snažnija i stabilnija, bolje opremljena za rješavanje unutrašnjih i spoljnih izazova.
Špirić: Da li je BiH spremna da odgovori na upitnik?
Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić izrazio je sumnju u mogućnost da BiH odgovori na Upitnik koji danas treba da dobije od Evropske komisije.
"Gotovo svi u BiH načelno pozdravljaju dolazak (komesara za evropsku politiku susjedstva i pregovore o proširenju Johanesa) Hana, ali se plašim da je BiH samo fizički spremna da preuzme Upitnik sa oko 3.000 pitanja", rekao je Špirić za Srnu.
On je istakao da odgovaranje na Upitnik i kvalitetan prevod odgovora podrazumijevaju angažovanje svih političkih, ekspertskih i konsultantskih resursa iz svih oblasti života, za šta BiH i njene vlasti, kako kaže, nisu spremne.
Navodeći da ovaj proces mora biti izražen i u budžetima svih institucija za narednu godinu, Špirić je rekao da nije siguran da je to učinjeno.
Klokić: Srpska spremna za upitnik
Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić rekao je da je Srpska u potpunosti spremna da odgovori na pitanja iz upitnika Evropske komisije, koji će danas biti dostavljen BiH.
"Znajući da nas čeka obiman posao prilikom davanja odgovora na upitnik, institucije Republike Srpske su se unaprijed pripremile da bi sve proteklo bez problema", rekao je Klokić.
On je istakao da je za Republiku Srpsku veoma važno da odgovori na upitnik, koji sadrži listu pitanja iz 33 poglavlja, budu što kvalitetniji i da prikažu istinsko stanje u oblastima na koja se odnose konkretna pitanja.
Klokić je za današnji "Glas Srpske" naveo da rok za dostavljanje odgovora na upitnik utvrđuje Evropska komisija i da je najčešće od dva do šest mjeseci.
On kaže da je za očekivati da bi BiH mogla da dobije status kandidata za punopravno članstvo u EU u narednoj godini.