Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik najavio je danas u Istočnom Sarajevu da bi za sedmicu-dvije moglo doći do finalizacije teksta novog zakona o Ustavnom sudu BiH ili nekom drugom nazivu tog dokumenta.
Dodik je na konferenciji za medije nakon sastanka delegacija SNSD-a i HDZ-a BiH, na kojem je bilo riječi o ovom zakonskom prijedlogu, naglasio da BiH, ukoliko želi da se dalje kreće na evropskom putu, mora da riješi ovo pitanje.
"Ustavni sud BiH sa strancima neprihvatljiv je za Republiku Srpsku i oko ovog pitanja, na svu sreću, u Srpskoj postoji konsenzus", rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, neka od pitanja koja su važna za Republiku Srpsku su način izbora sudija Ustavnog suda BiH i način odlučivanja.
"Za Republiku Srpsku je važno da to ostane kao do sada, da Narodna skupština bira sudije i važno je da to nije na doživotni period ili do kraja radnog vijeka, nego da oni mogu da odgovaraju onima koji su ih birali", pojasnio je Dodik.
Ponovio je da Sud BiH i Tužilaštvo BiH treba ukinuti jer nemaju ustavni osnov ili ih treba redefinisati.
"Sud BiH i Tužilaštvo BiH treba ukinuti i ponovo se dogovoriti kako trebaju da izgledaju. Samo na taj način mogu imati naš legitimitet. Nemamo razlog da vjerujemo EU koja nas je prevarila sa zajedničkom izjavom sa Ketrin Ešton prije šest-sedam godina kada je potpisano da se ide u reformu pravosuđa od koje nije bilo ništa", naveo je Dodik.
On je naveo da je delegacija HDZ-a BiH na današnjem sastanku upoznata o stavu SNSD-a da aktuelni predstavnici srpskog naroda u zajedničkim institucijama BiH prave nesumnjivu političku, ekonomsku i državničku štetu Republici Srpskoj i srpskom narodu.
"Odluke koje kreiraju i donose, prije svega sa bošnjačkom stranom, apsolutno nisu u korist ni Republike Srpske, ni srpskog naroda. Informisali smo HDZ BiH da je to naš definitivan stav i mislimo da su oni otuđeni od Srpske i da ne rade u njenom interesu, te da će se opseg njihove izdaje nacionalnih i državnih interesa Republike Srpske vidjeti u vremenu koje dolazi", dodao je Dodik.
Napominjući da će SNSD nastaviti da vodi dijalog i sa drugima, on je poručio da nijedan sastanak nije bio na štetu bošnjačkog naroda.
Dodik je pozvao na ispravljanje dekadencija u praksi sprovođenja Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH, te na vraćanje bazičnom odnosu konstitutivnosti naroda i da nijedan narod ne može da bude majorizovan.
"Moja poruka Bošnjacima jeste da sa relevantnim predstavnicima srpskog i hrvatskog naroda u političkom smislu obave dijalog i razgovaraju kako da otklone dekadencije koje su napravili visoki predstavnici kao međunarodni kriminalci na ovom prostoru kršeći Dejtonski sporazum", poručio je Dodik.
Napominjući da visoki predstavnik u BiH mora da ode, lider SNSD-a je rekao da bi volio da ih vidi u procesima pred međunarodnim sudovima, jer su kršili međunarodno pravo u slučajevima srpskog i hrvatskog naroda, dok istovremeno bošnjačkom narodu nisu ništa pomogli.
"Ili će se stvari rješavati, ili će BiH ući u blokadu koju neće razriješiti ni EU, ni bilo ko drugi, a ako dođe u blokadu, neće biti dalek proces od njenog raspada", smatra Dodik.
Govoreći o Upitniku Evropske komisije, Dodik je ocijenio da će biti mnogo problema i ne vjeruje da je validna njegova popuna kada u Ustavnom sudu BiH sjede stranci.
"Kako je to moguće kada je zemlja pod protektoratom. Kako neko misli popuniti upitnik na pitanja koja se odnose na popis stanovništva", zapitao je Dodik.
On smatra da bi za početak najbolje bilo da bude aktiviran mehanizam koordinacije i uspostavljena pravila koja su u njemu.
Ili će se stvari rješavati, ili će BiH ući u blokadu koju neće razriješiti ni EU, ni bilo ko drugi, a ako dođe u blokadu, neće biti dalek proces od njenog raspada.
Milorad Dodik
"U mehanizmu koordinacije je dobro da nijedan narod ne može da bude majorizovan, preglasan. Ukoliko mehanizam koordinacije ne bude funkcionisao, nema ni popune Upitnika", poručio je Dodik.
Dodik je istakao da Republika Srpska više i nema razloga da vjeruje u evropski put na način kako je bila optimistična prije nekoliko godina.
On je naveo da je SNSD na današnjem sastanku dao podršku izmjenama izbornog zakonodavstva u dijelu predstavljanja konstitutivnih naroda, kada je riječ o izboru Doma naroda i članova Predsjedništva BiH u Federaciji BiH. Dodik je naglasio da je važno za Republiku Srpsku i za Hrvate u BiH da budu izgrađeni što je moguće bolji odnosi između Srbije i Hrvatske.
U delegaciji SNSD-a, osim Dodika, bili su potpredsjednici stranke Željka Cvijanović i Marko Vidaković, članovi Glavnog odbora Zoran Tegeltija, Staša Košarac i LJubiša Ćosić. U delegaciji HDZ-a BiH bili su predsjednik stranke Dragan Čović, njegov zamjenik Borjana Krišto, te potpredsjednici Marinko Čavara i Vjekoslav Bevanda. Sastanak je održan u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu.
ČOVIĆ: NACIONALNI KLJUČ NEOPHODAN
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović izjavio je da bi do kraja ovog mjeseca SNSD i HDZ trebalo da imaju usaglašen stav o tekstu zakona o Ustavnom sudu BiH.
"Poslije toga pokušaćemo da ga usaglasimo i sa ostalima, kako bi mogao u parlamentu dobiti adekvatnu većinu", rekao je Čović.
On je najavio da će se tražiti i rješenje o načinu izbora sudija u Ustavnom sudu BiH, kao i načinu i sadržaju odlučivanja.
"Mi se moramo pripremiti za vrijeme kada će građani BiH biti u poziciji da popunjavaju mjesta u Ustavnom sudu BiH, kao i uopšte u pravosuđu", poručio je Čović.
On je napomenuo da je nacionalni ključ neophodan, jer mora odražavati odnose u BiH.
"U jednom osjetljivom dijelu represivnog aparata, kao što je pravosuđe mora se zadovoljiti potreba da imate predstavnike konstitutivnih naroda", rekao je lider HDZ-a.
On je ukazao na, kako kaže, galamu SDA u vezi sa izborom predsjednika Suda BiH.
"Bio je komentar da su imali dvije funkcije, a sada nemaju nijednu. Pa trebalo je i tada, kad su imali dvije funkcije, govoriti na isti način o potrebi da svaki predstavnik konstitutivnog naroda bude isto zastupljen", smatra Čović.
On je poručio da je reforma pravosuđa apsolutno neophodna.
"Stidljivo smo krenuli u tu reformu, onda stali, ali moramo je vrlo brzo završiti", poručio je Čović.