Ivanić kaže da Predsjedništvo BiH nije raspravljalo o iznajmljivanju vojne opreme za potrebe kontroverznog filma.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić rekao je danas da Predsjedništvo BiH nije raspravljalo o angažovanju opreme i resursa Oružanih snaga BiH za snimanje afirmativnog filma o nekadašnjem haškom optuženiku i hrvatskom generalu Anti Gotovini.
Ivanić kaže da lično uošte nije oduševljen idejom o snimanju tog filma.
"To je pitanje za Oružane snage BiH, a ja lično i nisam imao vremena da se bavim time jer sam bio preokupiran problemima u vezi sa revizijom presude Međunarodnog suda pravde u Hagu po tužbi protiv Srbije", rekao je Ivanić novinarima u Sarajevu.
Ministar odbrane BiH Marina Pendeš i načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH Anto Jeleč, bez znanja zamjenika ministra Borisa Jerinića, odobrili su korištenje opreme i resursa Oružanih snaga za snimanje afirmativnog filma o Gotovini.
Jerinić je potvrdio da je u Ministarstvo odbrane BiH nedavno stigla molba filmske ekipe iz Hrvatske da im se omogući korištenje opreme i vojne tehnike Oružanih snaga BiH za potrebe snimanja filma "General" i da je on bio protiv toga.
Snimanje filma "General" u režiji Antuna Vrdoljaka, koji će, prema najavama, predstavljati svojevrsni hvalospjev ratnom putu Ante Gotovine, najskuplji je filmski projekat na području bivše Jugoslavije u posljednjih 30 godina.
Film se snima u produkciji "Kiklop filma" iz Zagreba, AMV produkcije, Hrvatske televizije, a podržan je i od Fondacije za kinematografiju Federacije BiH.
Hrvatski general Ante Gotovina u prvostepenoj haškoj presudi osuđen je za progone, deportacije, nečovječno postupanje, ubistva, pljačku javne i privatne imovine i bezobzirno razaranje gradova i sela Srba za vrijeme i poslije "Oluje".
Gotovina je u prvostepenom postupku pred Haškim sudom 15. aprila 2011. godine osuđen na 24 godine zatvora, ali ga je Apelaciono vijeće oslobodilo krivice po svim tačkama optužnice.
Dokumentaciono informacioni centar "Veritas" u svojoj evidenciji ima imena 1.960 poginulih i nestalih Srba u "Oluji", od kojih 1.205 civila - 522 žene i 12 djece. U "Oluji" je sa prostora Srpske Krajine protjerano oko 220.000 ljudi.