Stav Vlade Republike Srpske oko obaveza iz Reformske agende i aranžmana sa MMF-om je jasan - svaki nivo vlasti treba da radi svoj dio posla, kaže premijerka Cvijanović.
"Mi smo svoj dio izvršili na nivou institucija Republike Srpske prije par mjeseci. Da li će to raditi i nivo BiH, koji više liči na raštimani orkestar, nego na iole ozbiljnu vlast, njihova je stvar", istakla je premijerka Cvijanović.
Ona je naglasila da komentari koji dolaze iz redova, kako kaže, "poluživog Saveza za promjene" ne zavređuju komentar.
"Nama je bitno da smo svoje obaveze izvršili, i da smo njih, takve kakvi su, istjerali na čistac - prvo pred glasačima, a sad i pred strancima, dodala je premijerka Cvijanović. Izmjena Zakona o akcizama je uslov za oslobađanje značajnih međunarodnih sredstava za izgradnju saobraćajne infrastrukture, pa ako smatraju da to nije potrebno," neka i ne glasaju, poručila je premijerka Cvijanović.
Ministarstvo finansija Republike Srpske saopštilo je danas da eventualno povećanje akciza za naftne derivate neće uticati na cijenu dizel goriva koje koriste poljoprivrednici u Srpskoj.
"Laž je da se skupljom naftom želi kompenzovati budžetski deficit jer ta sredstva ne idu u budžet Republike Srpske, već su namjenska sredstva `Autoputeva Republike Srpske` i direktno se uplaćuju ovom preduzeću", navedeno je u saopštenju ministarstva.
Srpska demokratska stranka saopštila je danas da nijedan aranžman sa MMF-om nikada nije ratifikovan od Parlamentarne skupštine BiH i Predsjedništva BiH, kao što nikada niko, od Ustavom i zakonom ovlaštenih institucija, uključujući i Savjet ministara, nije dao saglasnost da se o takvim aranžmanima uopšte pregovara.
Fiskalno vijeće BiH je ranije dogovorilo da se ide u proceduru izmjene i dopune Zakona o akcizama. Akcize će obuhvatiti naftu i naftne derivate što znači da bi ovim izmjenama i dopunama došlo do povećanja cijena ovih proizvoda. Dogovereno je i da se PDV koji se bude prikupljao od ovih akciza pravilno raspodijeli između entieteta. Entitetski premijeri i predsjedavajući Savjeta ministara upozorili su da se Zakon mora usvojiti do kraja marta.
Ministar finansija Republike Srpske, Zoran Tegeltija, nešto ranije je izjavio da je realno očekivati raskid aranžmana Bosne i Hercegovine sa Međunarodnim monetarnim fondom jer FBiH i Savjet ministara nisu ispunili svoje obeveze iz Reformske agende, prije svega misleći na Zakon o akcizama.
Istovremeno ATV je danas objavila da će zbog krpljenja rupa u budžetu Vlada RS zagrabiti iz kase Investiciono-razvojne banke oko 24 miliona maraka i prebaciti u budžet.
Navodno, Vlada je naredila IRB-u da dva kredita, koja ta banka redovno otplaćuje Svjetskoj banci preko budžeta Srpske, isplate momentalno u državnu kasu. Kako je preostali rok za vraćanje kredita još dvadesetak godina, Vlada će imati dovoljno vremena da tim parama pokrpi rupe u budžetu.