Odbor za privredu i finansije Narodne skupštine Republike Srpske usvojio je zaključak kojim predlažu Vladi Republike Srpske da tačku o prodaji RŽR Ljubija povuče sa dnevnog reda, saopšteno je NSRS.
Odbor za privredu Narodne skupštine Republike Srpske u nastavku 28. sjednice danas je jednoglasno usvojio Informaciju sa javnog saslušanja Odbora za privredu na „Prijedlog odluke o davanju saglasnosti na Odluku Vlade Republike Srpske o prodaji 64,9998% akcija osnovnog kapitala akcionarskog društva Rudnici željezne rude Ljubija, Prijedor, metodom neposrednog odabira kupca“, održanog 4. maja 2017. godine.
Kako se navodi u saopštenju NSRS, s obzirom da po Poslovniku Narodne skupštine Republike Srpske nije moguće da radno tijelo traži skidanje tačke Dnevnog reda koji je usvojen na plenarnom zasjedanju parlamenta, Odbor je usvojio Zaključak kojim od predlagača, Vlade Republike Srpske, traži da tačku „Prijedlog odluke o davanju saglasnosti na Odluku Vlade Republike Srpske o prodaji 64,9998% akcija osnovnog kapitala akcionarskog društva Rudnici željezne rude Ljubija, Prijedor, metodom neposrednog odabira kupca“ povuče sa Dnevnog reda 18. redovne sjednice Narodne skupštine.
Zaključak je usvojen tako što su za njega glasali članovi odbora iz opozicije i Demokratskog narodnog saveza. Protiv su bili članovi iz SNSD-a, Socijalističke partije i Koalicije "Domovina".
"Prema članu 127. Poslovnika Narodne skupštine, ako niko od narodnih poslanika ili drugih ovlašćenih predlagača zakona ne podnese u pisanom obliku prigovor na predloženi dnevni red najkasnije 24 časa prije zakazane sjednice Narodne skupštine, predloženi dnevni red smatra se usaglašenim. Kada Narodna skupština na plenarnoj sjednici usvoji konačan Dnevni red sjednice, povlačenje bilo koje tačke može da zatraži samo predlagač, a radno tijelo poslije usvajanja Dnevnog reda Zaključkom može da zahtjeva od predlagača da reaguje", pojašnjeno je iz NSRS.
U Banjaluci je za danas najavljena protestna šetnja radnika kompanije “Arcelor Mital” iz Prijedora koji se protive prodaji rudnika željezne rude “Ljubija” firmi “Izrael investment grup”.