Jedva dočekani novac od klirinškog duga mahom će otići na popunjavanje budžetskih rupa i servisiranje dugova. I gradnju zgrada za smještaj ''budžetlija''.
Ruska Federacija isplatila je juče BiH 125,1 milion dolara (oko 209 miliona KM) na osnovu klirinškog duga BiH. Od ukupne sume FBiH pripada 72,5 miliona dolara, RS 36 miliona dolara, institucijama BiH 12,5 miliona dolara, te Brčko distriktu 3,7 miliona dolara.
Oba entiteta i zajedničke institucije su ova sredstva dočekali sa radošću kakvom bi se poljoprivrednici obradovali kiši. Međutim, pošto kiše nema, za sada će dobiti nešto novca.
Željka Cvijanović, predsjednica Vlade RS, izjavila je da bi dio novca trebalo da ode za isplatu podsticaja u poljoprivredi, pa je agencija za agrarna plaćanja Republike Srpske isplatila danas 5.309.505 KM po osnovu podsticaja za 2017. godinu. Podsticaji su isplaćeni tokom jučerašnjeg i današnjeg dana, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske. Iz Ministarstva navode da će isplata podsticaja biti nastavljena i narednih dana, odnosno do kraja avgusta, kako je najavljeno nakon jučerašnje sjednice Vlade Republike Srpske.
Institucije BiH sredstva od klirinškog duga utrošiće u kupovinu ili izgradnju objekata za smještaj institucija BiH. Prema budžetu za narednu godinu, objekte će kupovati ili graditi u Sarajevu, Istočnom Sarajevu i Mostaru, a u skladu s odlukama o višegodišnjim kapitalnim projektima koje odobri Savjet ministara BiH.
U Brčko distriktu i Vladi FBiH sredstva iz klirinškog duga će ukalkulisati u budžet.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović izjavio je danas u Banjaluci da će 36 miliona dolara koliko je dobila Srpska od isplate klirinškog duga biti upotrijebljena za servisiranje kapitalnih investicija.
"Ova sredstva su dobrodošla. Vlada Republike Srpske je juče odmah za poljporivredu izdvojila pet miliona KM, koja će biti usmjerena za navodnjavanje", rekao je novinarima Savanović.
Podsjećanja radi, Cvijanovićeva je uoči protesta poljoprivrednika u februaru izjavila da joj je žao što su se poljoprivrednici odlučili na proteste, uz napomenu da će oni biti prioritet u isplati klirinškog duga.
Petar Ivancov, ambasador Ruske Federacije, rekao je za da je isplatom duga konačno stavljena tačka na dugovanje bivšeg Sovjetskog Saveza prema Jugoslaviji, za koje je rekao da dugi niz godina nije bilo riješeno.BiH jedina zemlja bivše SFRJ kojoj je klirinški dug isplaćen u novcu. Ostalima je isplaćivan u robi.
Klirinški dug Rusije nastao je prije rata u BiH na osnovu nenaplaćenih potraživanja ovdašnjih firmi koje su svoje proizvode isporučile Rusiji.
Osim poljoprivrednika, ''ruskom novcu'' nadaju se i penzioneri. Rade Rakulj, predsjednik Udruženja penzionera RS, smatra da bi penzije trebalo povećati ne za tri odsto, koliko predlaže Vlada, već za pet odsto, te da se razlika može namiriti iz sredstava klirinškog duga.
Predsjednik RS, Milorad Dodik, krajem aprila, govoreći o dugovima koje Srpska ima prema nekim budžetskim korisnicima, objasnio da je klirinški dug jedna od stavki na koju RS računa za finansijsku stabilnost.
''Sa sredstvima MMF i od povećanja akciza, zatim novcem od ruskog klirinškog duga, te prodajom državnog kapitala u rudniku Ljubija, Srpska bi do kraja godine imala nesmetani finansijski tok, ali da ni sada ne treba niko da se sikira", rekao je tada Dodik.
''Ljubija'' nije prodata, akcize nisu povećane, para od MMF nema, za sada je tu samo novac koji je bivši SSSR dugovao bivšoj Jugoslaviji.