• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prijedlog CIK-u: Uvesti telefonsko glasanje u BiH

Autor mondo.ba

Centralnoj izbornoj komisiji BiH predat je prijedlog projekta za uvođenje telefonskog glasanja u BiH.

 Prijedlog CIK-u: Uvesti telefonsko glasanje u BiH Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba
Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba

Prijedlog projekta pod nazivom „Sistem telefonskog glasanja - koncept 2018.”, razrađuje sistem elektronskog glasanja koji je namijenjen slijepim i slabovidnim osobama.

Kako navodi ATV, prema navodima autora ponuđenog rješenja Amira Mujezina, sistem je prilagodljiv i osobama s intelektualnim poteškoćama, ali i licima sa invaliditetom koje zbog arhitektonskih barijera nisu u mogućnosti da dođu do izbornog mjesta.

Kako je autor pojasnio, predloženi sistem omogućava jednostavnu proceduru glasanja. Uvoženje ove novine, navodi, ne bi mnogo koštalo te bi prve godine trošak bio pet KM, a u narednim izbornim godinama cijena bi opadala.

“Sistem predviđa način kojim bi, putem poziva na određeni broj i unošenja šifre koju bi slijepim osobama dostavio CIK na Brajevom pismu, uslijedilo glasovno iščitavanje svih stranaka i kandidata za sve nivoe vlasti koji se biraju. Glasanje bi bilo maksimalno zaštićeno, jer bi osobe s invaliditetom na kućnu adresu dobile vaučer s kodom koji bi bio poznat samo glasaču i članu CIK-a koji je zadužen za taj sistem. Sam postupak glasanja trajao bi 2 – 5 minuta. Nakon glasanja vaučer s kodom bio bi neupotrebljiv”, pojasnio je Mujezin.

Uvođenje elektronskog glasanja u Izborni zakon treba da odobri Parlement BiH, a prijedlog je upućen na adrese 42 poslanika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i 11 članova Interresorne radne grupe za analizu stanja i predlaganje modaliteta za uvođenje novih tehnologija u izborni proces.

Sistem je testiran šest mjeseci, tvrdi autor, a za formiranje liste svih lica sa invaliditetom u BiH koji imaju pravo glasanja potrebna su dva sata, navodi ATV.

Prema sadašnjem stanju, slijepa lica glasaju uz pomoć posrednika.

Centralna izborna komisija BiH uputila je 2. marta ove godine Javni pozivu domaćim i stranim organizacijama i pojedincima da se uključe u analizu stanja i predlože nove modalitete u izbornom procesu. Formirana je Ad hoc radna grupa koju čine po dva predstavnika iz CIK-a i Ministarstva za promet i komunikacije.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE