Za mandat Narodne skupštine RS koji je na izmaku, karakterisična je bila promjena stranačkih dresova poslanika, a što je bilo praćeno brojnim (nedokazanim) optužbama o korupciji.
U analizi Centara civilinih inicijativa, koja je predstavljena danas u Banjoj Luci, istaknuto je da su promjene stranačke pripadnosti, utičući na promjenu snaga pojedinih stranaka i koaliciji, značajno uticale na političku situaciju u RS.
"Za razliku od perioda nakon izbora 2006. i 2010. godine, kada je to bila rijetka pojava, u aktuelnom mandatu svaki deseti poslanik je napustio stranku na čijoj listi je ušao u NSRS. Karakteristično je da su ti prelasci bili vezani optužbama o korupciji", stoji u analizi CCI.
Prema riječima predstavnika CCI Željka Ninkovića „preletači“ su to pravdali da njihove matične partije nisu ispunile ranije data obećanja. Ipak, naglasio je da je značajan broj njih, nakon napuštanja stranke i uz pomoć skupštinske većine, ostvarivao benefite, kako za sebe, tako i za svoje nove partije.
"Diskutabilno je da li to može postati praksa, jer ako bi bilo tako, obesmislilo bi izbore. Rješenje je u izmjenama zakona kako bi se onemogućila politička trgovina. Ovako se takvi poslanici, smiju građanima koji su im dali glas", dodao je Ninković.
U izvještaju o monitorignu rada Vlade RS i Narodne skupštine RS, generalna ocjena je da je aktuelni mandat prošao u atmosferi političke nestabilnosit i stalnih sukoba između vlasti i opozicije. NSRS je bilježila konstantan pad rada i produktivnosti tokom mandatne četiri godine.
"Opšta produktivnost je niža nego u prethodnom mandatu, a naročito zabrinjava pad u realizaciji zakona, a 182 usvojena zakona je za čak 72 zakona manje nego u prethodnom mandatu", kazao je Ninković
Kao poseban problem je istaknuto neodržavanje posebnih, tematskih sjednica o najznačajnijim životnim problemima građana i zajednice u cjelini. Takođe, poslovnik NSRS je praktično kršen tokom cijelog mandata ponašanjem poslanika na sjednicama.
"Nedostatak međusobnog poštovanja i uvažavanja poslanika, te u komunikaciji zakonodavne i izvršne vlasti u RS, kontinuiran je problem u RS", istaknuto je u izvještaju.
Kada je u pitanju rad Vlade RS, ocijenjeno je da je intezitet rada bio manje-više na nivou prethodnih mandata. Takođe, istaknuto je da Vlada RS nije uspjela da nađe odgovor na ključne probleme građana, a u korijenu većine njih je nezaposlenost i nizak životni standard.
"Krajnje zabrinjava hronična nelikvidnost budžeta i njegova zavisnost o zaduživanju", navedeno je u izvještaju CCI.
Ocijenjeno je i da se, umjesto ostavki ministara kojima su detektovane nepravilnosti u radu, vlast zadovoljila "uklanjanjem neugodnih kritičatra svog rada, bez osjećaja odgovornosti prema građanima".