Viši sud u Beogradu donio je presudu kojom su Svetlana Ceca Ražnatović i njena sestra Lidija Ocokoljić proglašene krivim.
One su osuđene na godinu, odnosno šest mjeseci kućnog zatvora i milion i po evra novčane kazne.
Presuda je pravosnažna i izvršna jer su se i sestre i tužilaštvo, sa kojim su zaključile sporazum, odrekli prava na žalbu, rečeno je Tanjugu u Višem sudu u Beogradu.
Sestre će u toku odsluženja kazne, koja bi mogla da počne već sutra da se izvršava, nositi elektronsku narukvicu oko noge, preko koje će Uprava za izvršenje krivičnih sankcija pratiti njihovo kretanje kako ne bi mogle da napuštaju svoje stanove bez posebnog odobrenja suda.
Prema sporazumu, Ražnatovićeva je priznala da je protivpravno prisvajala novac od transfera 10 fudbalera FK "Obilić" u inostrane klubove i bez dozvole držala 11 pištolja, u zamjenu za godinu dana kućnog zatvora i milion i po evra novčane kazne.
Lidija Veličković Ocokoljić nagodila se sa tužilaštvom da prizna da je pomagala sestri u malverazacijma sa transferom fudbalera u zamjenu za šest mjeseci kućnog zatvora.
Kako je četiri mjeseca provela u pritvoru tokom akcije "sablja" 2003. godine, popularnoj pjevačici ostalo je još osam mjeseci kazne koju će izdržati u svojoj kući u Ljutice Bogdana.
Kaznu od milion i po evra sestre treba da plate solidarno i to na tri rate. Prvu ratu od 500.000 evra treba da plate u narednih 15 dana pošto im bude uručena presuda, drugu u istom iznosu u roku od šest mjeseci, a treći za godinu dana.
Kao garancija da će iznos kazne biti isplaćen biće stavljena hipoteka na njenu kuću u Ljutice Bogdana.
Više tužilaštvo u Beogradu krajem marta je podiglo optužnicu protiv Ražnatovićeve, a dvije sedmice kasnije postiglo sporazum o priznanju krivice sa pjevačicom i njenom sestrom.
Poslije osam godina istrage, koja je više puta proširivana, osim Ražnatovićeve optužnicom su obuhvaćeni njena sestra i nekadašnji rukovodioci FK "Obilić" Dragiša Binić i Jovan Dimitrijević zbog prodaje jednog igrača.
Sporazumom o priznanju krivice nisu obuhvaćeni Binić i Dimitrijević, tako da se proces protiv njih nastavlja.
Oni su uložili prigovore na optužnicu, o kojima treba da odluči sud.
Poslije podizanja optužnice, Više tužilastvo je naložilo sporovođenje finansijske istrage protiv Ražnjatovićeve i njenih saradnika, kako bi se utvrdilo da li je njena imovina veća od legalno stečenih prihoda, ali je poslije zaključenja sporazuma i ta istraga obustavljena.
Ražnatovića će morati da napusti kućni zatvor zbog suđenja za nasilničko ponašanje 19. jula pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu.
Kako će do tada uveliko biti pod prismotrom Uprave za izvršenje krivičnih sankcija s elektronskom narukvicom oko noge moraće da napusti "kućni zatvor".
Ražnatovićeva će se na optuženičkoj klupi pred sudijom Danijelom Koš ovog puta naći sa zetom Predragom Ocokoljićem.
Za nasilničko ponašanje Ražnatovićevoj i njenom zetu prijeti kazna do pet godina zatvora.
U pitanju je sukob koji je prije četiri godine izbio između Ražnatovićeve i Ocokoljića sa direktorom FK Mladi proleter Aleksandrom Olarevićem, koji je protiv njih i podnio krivičnu prijavu.
(Tanjug)