U završnoj riječi ponovljenog suđenja za ubistvo premijera Zorana Đinđića tužilac traži potvrdu presuda, a odbrana slobodu za Kalinića.
Specijalno tužilaštvo predložilo je danas u završnoj riječi potvrđivanje pravosnažne presude kojom su Miloš Simović i Sretko Kalinić osuđeni na po 30 godina zatvora zbog ubistva srpskog premijera Zorana Đinđića.
Zamjenik tužioca za organizovani kriminal Jovica Jovanović kazao je da tužilaštvo ostaje pri završnoj riječi koju je dalo u ranijem postupku, i da su na ponovljenom suđenju ispunjeni svi uslovi da ostane na snazi presuda od 23. maja 2007. godine.
Jovanović je podsjetio da je Simović u ponovljenom suđenju priznao učešće u ubistvu Đinđića po nalogu šefa "Zemunskog klana" Dušana Spasojevića, da je pratio Đinđićevo kretanje i o tome obavještavao Spasojevića.
"Nepotrebno je vršiti analizu svakog dokaza pojedinačno", rekao je Jovanović.
Simovićev branilac po službenoj dužnosti Radmila Bjeletić je predložila sudskom veću da prilikom odmjeravanja kazne njenom branjeniku uzme o obzir Simovićevo priznanje krivice, kao i to što se predao policiji.
Simović je zahtjevom za ponovljanje suđenja htio da rasvijetli sve nedoumice u vezi sa ubistvom premijera, "ne štedeći one koji su mu bliski", rekla je Radmila Bjeletić.
Slavko Petrić, branilac Sretka Kalinića, zatražio je od sudskog vijeća oslobađajuću presudu za svog branjenika.
Petrić je kazao da tokom procesa nije dokazano da je Kalinić na bilo koji način učestvovao u ubistvu Đinđića i dodao da svjedoci-saradnici u svojim iskazima ne terete Kalinića.
Simović i Kalinić su uhapšeni juna 2010. godine poslije međusobnog obračuna u Zagrebu u kojem je Simović teško ranio Kalinića. Prvo je Kalinić 8. juna 2010. odao svoj identitet hrvatskoj policiji u bolnici poslije ranjavanja, a zatim je 10. juna Simović uhapšen na granici, čim je prešao iz Hrvatske u Srbiju. Kalinić je izručen Srbiji 25. avgusta 2010. godine.
(Beta)