Holandsko javno tužilaštvo nema dokaza da su državljani Holandije učestvovali 1993. godine u Medačkom džepu.
Holandsko javno tužilaštvo saopštilo je da nema dokaza da su državljani Holandije učestvovali u ratnim zločinima koji su 1993. u Hrvatskoj počinjeni nad srpskim civilima u Medačkom džepu.
Kako prenose holandski mediji, ovo je utvrđeno na osnovu istrage državnog Odjeljenja za krivične istrage međunarodnih zločina.
U hrvatskoj vojnog operaciji 1993. godine ubijeno je nekoliko desetina srpskih civila i ratnih zarobljenika.
Jedan srpski diplomata predao je 1995. godine holandskom Ministarstvu inostranih poslova listu sa imenima mogućih počinilaca zločina i na njoj je bilo 13 Holanđana koji su bili plaćenici u hrvatskoj vojsci. Za osmoricu ovih vojnika navedeno je da su učestvovali u zločinima u Medačkom džepu.
Na listi se nalazilo i ime Johanesa Tildera, koga su navodno u aprilu 1994. godine uhapsili pripadnici srpske vojske i mjesec dana kasnije ubili.
"Za njega se duže vrijeme znalo da je učestvovao u vojnoj operaciji u Medaku. Njegovu ulogu u počinjenim zločinima tužilaštvo nije istraživalo, zato što je preminuo", prenose holandski mediji.
Istraga koja je u Holandiji vođena 1995. godine nije pokazala da je bilo koja osoba sa liste srpskog diplomate učestvovala u zločinima.
U tom periodu, međutim, zbog nepostojanja razmjene informacija među zainteresovanim stranama nije bila definitivno utvrđena istinitost optužbi.
Holandsko javno tužilaštvo je 2005. godine odlučilo da ponovo istraži slučaj. Očekivalo se da će poboljšani odnosi sa državama bivše Jugoslavije omogućiti da se dođe i do više informacija o ratu.
Tada je u istrazi bila zatražena i saradnja Hrvatske i Srbije, a informacije o Holanđanima koji su služili u hrvatskoj vojci dobijene su i od Haškog tribunala.
Na osnovu izjava svjedoka tribunala, utvrđeno je da Holanđani nisu učestvovali u zločinima u Medačkom džepu, a na osnovu informacija iz različitih izvora utvrđeno je da je u septembru 1993. godine samo Tilder bio u službi u hrvatskoj vojsci.
Druge informacije, uključujući i informacije hrvatske Vlade, ukazale su da ostali Holanđani čija su imena bila na listi, nisu bili u Hrvatskoj u toku operacije u medačkoj enklavi.
(Srna)