Advokat Ante Gotovine pred Haškim sudom, Luka Mišetić, predložio je da Hrvatska 28. septembra oda počast stradalim građanima srpske nacionalnosti, piše zagrebački Jutarnji list.
On je povodom 20. godišnjice "Oluje", izneo predlog da se 28. septembar obeležava kao dan sećanja na žrtve zločina počinjenih posle te vojno-policijske akcije.
Dan 28. septembar nije odabrao slučajno - tog dana 1995, znači gotovo dva meseca posle "Oluje", u selu Varivode ubijeno je devet meštana srpske nacionalnosti, od kojih je najstariji imao 84, a najmlađi 55 godina.
Mišetić smatra, piše Jutarnji, da bi na taj način hrvatski državni vrh konačno odao počast srpskim žrtvama, pa bi prestale tenzije kojima je obeležena svaka proslava "Oluje", odnosno optužbe Srbije, ali i predstavnika srpske zajednice u Hrvatskoj da je nedopustivo slaviti "Oluju", jer su nakon nje počinjeni zločini za koje niko nije odgovarao.
"Treba nam da hrvatski vrh prizna bol koju Srbi osećaju zbog zločina počinjenih nakon operacije 'Oluja'. Možda bi 28. septembar, godišnjica ubistva u Varivodama, bio primeren dan za to", precizirao je Mišetić.
"Ali ne 5. avgust. Jer to je dan kad slavimo oslobođenje zemlje od zlog političkog projekta, dan kad izražavamo zahvalnost onima koji su Hrvatsku odveli u pobedu", poručio je Mišetić.
PODELJENI STAVOVI
Takva njegova inicijativa naišla je na podieljena mišljenja, kako među političarima, tako i među istoričarima.
Ali su je zato s odobravanjem dočekali predstavnici Srba u Hrvatskoj.
"Legitimno je pravo gospodina Mišetića da iznosi svoje predloge. S naše strane bi takav predlog bio prihvatljiv", kaže zastupnik SDSS-a Mile Horvat.
Upozorava da srpska zajednica u Hrvatskoj svake godine komemorira sve žrtve koje su stradale tokom rata, a posebno u Oluji i nakon nje.
"Mi uvek nastojimo da izrazimo poštovanje prema svim žrtvama. Nažalost, službena hrvatska politika ne čini isto, odnosno ne obeležava srpske žrtve na isti način kao i hrvatske", naglašava Horvat koji smatra da je ključno da i politički vrh Hrvatske prihvati Mišetićevu ideju.
Počast nevinim srpskim žrtvama u Varivodama je, inače, 2010. godine odao tadašnji predsednik Ivo Josipović koji je tom prigodom poručio da tih devet nevinih žrtava osvete nije smjelo biti, da se ničime ne može opravdati niti obrisati krv koja je prolivena kao ni sramota koja je počinjena hrvatskom narodu tim ubistvom.
SDSS, međutim, podseća da počast žrtvama Varivoda niti osudu tih zločina nikad nije došao da izrazi nitko od predsednika Vlade iako ih svake godine pozivaju.
U vladajućem SDP-u smatraju da se time ništa ne bi promenilo...
"Tako nešto ne bi dovelo do smirivanja tenzija. Treba pustiti da vreme odradi svoje. Može se pružiti ruka, ali zar zaista mislite da bismo takvim jednim datumom nešto promenili. Hrvatska Vlada, a pogotovo naša, stalno pruža ruku prema Srbiji, ali nema koristi. Srpski premijer Aleksandar Vučić u javnim je istupima jako blagoglagoljiv, ali stvarnost je nešto sasvim drugo", kaže jedan visokopozicionirani SDP-ovac .
Za razliku od SDP-a, i ministar branitelja Predrag Matić i bivša premijerka Jadranka Kosor i više su nego skloni Mišetićevoj inicijativi.
"Mislim da bi se o tome dalo razgovarati. Jer je evidentno da je bilo nevinih žrtava nakon Oluje", kaže ministar branitelja.
Nedavno je, dodaje, bio na Galipolju, gde žrtvama te bitke komemoriraju nekad zaraćene strane - i savezničke snage i Turska.
"Očekujem da i Hrvatska napravi takav iskorak. Trebalo bi samo naći dobar datum i mesto za takvo nešto. Lično sam spreman da podržim takvu odluku jer držim da to ni na koji način ne bi umanjilo našu pobedu u Domovinskom ratu, već upravo suprotno: osnažilo bi je", naglašava Matić.
I bivša hrvatska premijerka smatra da bi o Mišetićevu predlogu trebalo dobro razmisliti, a veruje i da bi njegova realizacija pomogla da se u potpunosti zatvori ta ratna knjiga.
"Ni jednu žrtvu ne smemo prećutati ni zaboraviti. A ova je inicijativa tim značajnija jer dolazi od čoveka koji je obranio generala Gotovinu od optužbi za zločinački pothvat i proterivanje Srba. Kad govori Mišetić, kao da govori sam general. I ova je ideja na tragu Gotovinine poruke da se treba okrenuti budućnosti", ocenjuje Kosor.
Osim toga, Mišetić je kao njegov advokat itekako upućen u sva zbivanja tokom Oluje i nakon nje jer je to sve radi haškog procesa itekako dobro proučio, objašnjava bivša premijerka Jadranka Kosor koja stoga drži da bi o Mišetićevu predlogu trebale razgovarati sve političke opcije.
Ali, skeptična je da bi se taj dogovor mogao postići s obzirom na to da je Hrvatska u izbornoj godini.
Nada se, najavljuje, da će o tome uskoro imati priliku razgovarati upravo s generalom Antom Gotovinom.