Savjet Evrope osudio je i kritikovao što je u Vukovaru onemogućena upotreba dvojezičnih natpisa na gradskim zgradama, trgovima i ulicama, izjavio je predsjedavajući Komiteta ministara Savjeta Evrope Igor Crnadak.
"Savjet Evrope, kojim predsjedavam, u proteklih nekoliko mjeseci uputio je nekoliko preporuka hrvatskim vlastima gdje je rečeno da je potrebno da nastave sa naporima na promovisanju tolerancije prema manjinskim jezicima i da posebno obrate pažnju na natpise i tradicionalno lokalna imena na ćiriličnom pismu", rekao je Crnadak, koji je i ministar inostranih poslova BiH.
On je dodao da je jedna od preporuka hrvatskim vlastima bila i da obrate pažnju na upotrebu manjinskih jezika u medijima i u opštem obrazovanju.
Crnadak je istakao da su odlukom Gradskog vijeća Vukovara, kojom se praktično zabranjuje ćirilica, zapravo odbačene preporuke Savjeta Evrope.
On je podsjetio da je korištenje manjinskih jezika u službenim natpisima od velike važnosti za ugled i jačanje javne svijesti o manjinskim jezicima i da je zbog toga uslijedila reakcija Savjeta Evrope.
On smatra da je Savjet Evrope svojim reagovanjem potvrdio da u prvi plan stavlja poštovanje ljudskih prava, bez obzira na to ko i gdje krši ljudska prava.
Gradsko veća Vukovara promijenilo je Statut grada, a tom promjenom nisu predviđene dvojezične table na gradskim institucijama, trgovima i ulicama i njima se zahtijeva da svako obraćanje na ćiriličnom pismu podliježe posebnoj molbi i plaćanju takse.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije uputilo je protest Hrvatskoj, u kome se ističe da se takvom odlukom direktno negira ravnopravnost upotrebe jezika i pisma, čime se krše osnovna ljudska i manjinska prava Srba.