Od oko 3.000 izbeglica koje su danas čekale na transfer na glavnoj železničkoj stanici u Tovarniku, pograničnom mestu na hrvatskoj strani granice sa Srbijom, oko 1.200 njih, uglavnom iz Sirije, večeras je otputovalo vozom.
Oni su otišli kompozicijom od 11 vagona u, zasad, nepoznatom pravcu.
Izbeglice će, rekao je ranije Tanjugu rekao predstavnik UNHCR-a Babor Baloć, u vagone biti smešteni po nacionalnosti - najpre Sirijci, potom Avganistanci, Pakistanci, Iračani…
Inače, broj izbeglica sa Bliskog istoka, koji je u poslednjem talasu zahvatio Hrvatsku, danas je premašio je 21.000.
Toliko je izbeglica i emigranata ušlo u Hrvatsku od srede ujutro do danas do 13 sati, saopštilo je hrvatsko ministarstvo unutrašnjih poslova.
Najviše izbeglica, oko 2.500, i dalje je u Tovarniku i od tog mesta organizuje se njihov prevoz do granice s Mađarskom i preuzimanje s mađarske strane.
Policija je saopštila da je da samo tokom današnjeg dana, do 13 časova, zemlju napustilo oko 3.000 ljudi.
Izbeglice i dalje stižu u Tovarnik ilegalno iz Srbije iako je zatvoreno sedam od ukupno osam graničnih prelaza.
Deo izbeglica je smešten i u Zagrebu, a veći deo njih pokušava da dođe do 20-tak kilometara udaljene slovenačke granice.
SLOVENCI IPAK RAZMIŠLJAJU O KORIDORU?
Iako je prvobitno odbijala, Slovenija je u međuvremenu počela da propušta izbeglice, ali taj proces je spor, izveštavaju hrvatski mediji.
Na međunarodnom graničnom prelazu Bregana čeka oko hiljadu ljudi, a oko 200 njih na graničnom prelazu kod Harmice, blizu Zaprešića. Izbeglice na te prelaze i dalje pristižu, a pomoć im pruža lokalno stanovništvo i ; volonteri koji im donose hranu i vodu.
Prema izveštajima s terena, izbeglice se nalaze na ničijoj zemlju, između Slovenije i Hrvatske. Reč je o umornim i iscrpljenim ljudima koji žele da preko Slovenije nastave put drugih država zapadne Evrope. Na prostoru ispred slovenčke granice podignuto je i nekoliko šatora.
Hrvatska policija je saopštila da provodi istragu i priprema prijave zbog slučajeva prevoza migranata taksijem ili drugim vozilima u kojima se krše propisi tako što se ili koriste neregistrovana vozila ili se taj prevoz naplaćuje višestruko nego što je propisano cenovnikom, čime se iskorišćava nastala situacija.
Vlada Hrvatske je u petak počela da primenjuje takozvani plan B, odnosno da organizovano prevozi izbeglice koje iz Srbije stižu u Hrvatsku na hrvatsko-mađarsku granicu.
Premijer Hrvatske Zoran Milanović izjavio je jutros u Belom Manastiru da nije bilo nikakvog dogovora s Mađarskom o prihvatu izbeglica iz Hrvatske.
"Naterali smo ih da prime izbeglice tako što smo poslali ljude gore, to ćemo raditi i dalje", rekao je premijer čija je odluka o propuštanju izbeglica bez registracije naišla na kritike iz Mađarske i Slovenije.
CERAR: HRVATSKA NE RADI SVOJ POSAO
Pored Mađara na Hrvatske se žale i Slovenci. Slovenački premijer Miro Cerar danas je kritikovao Hrvatsku zato što, prema njegovim rečima, ne radi svoj posao po pitanju izbeglica, ali je naglasio da Slovenija drži situaciju pod kontrolom i da će izbeglice pustiti u zemlju na uredan i kontrolisan način.
Cerar je u obraćanju novinarima posle posete centru za prihvat izbeglica u Brežicama rekao da je Hrvatska "izgubila kontrolu nad situacijom i nepravedno usmerava izbeglice prema Sloveniji i čak ih i podstiče na to", prenela je agencija STA.
Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović sinoć je posle sednice Štaba za zaštitu i spasavanje Vukovarsko-sremske županije u Vinkovcima izjavila da je stanje na terenu gore nego što se mislilo i ponovila da je neizbežan angažman vojske.
Takvu ideju premijer Zoran Milanović već je nekoliko puta odbacio, posebno onu o raspoređivanju vojske uz granicu, što zagovara opozicija.