Dan uoči obeležavanja 11 godina od smrti Slobodana Miloševića u Beogradu je predstavljena knjiga "Anatomija sudskog ubistva" u kojoj se tvrdi da je Milošević "trovan i ubijen u Tribunalu". U sumnju se dovodi i datum Miloševićeve smrti.
/tekst i foto: Mihaela Šljukić Bandović/
Spekulacije i teorije zavere o tome kako je bivši predsednik Srbije i SR Jugoslavije i haški optuženik Slobodan Milošević umro u pritvoru Tribunala ne prestaju ni danas, 11 godina posle njegove smrti. U zvaničnu verziju da je Milošević umro od infarkta miokarda, sve ove godine ne veruju njegova porodica, najbliži saradnici i sledbenici.
Knjiga "Anatomija sudskog ubistva", čiji je urednik Marija Milošević,ćerka Slobodana Miloševića i Mirjane Marković, u sumnju dovodi i datum njegove smrti.
Autor knjige i Miloševićev lekar, dr Vukašin Andrić, tvrdi da postoje osnovane sumnje da je Milošević umro dan ranije od zvanične verzije, dakle 10. marta 2006. godine.
Tvrdi, takođe,da Milošević "nije otrovan lekom za lepru 'rifampicinom', već anestetikom 'droperidolom'".
Lek 'droperidol' spada u grupu antipsihotika, a pod njegovim dejstvom ljudski organizam se može dovesti u stanje potpune obamrlosti, neke vrste dubokog sna, nalik smrti.
"Slobodan je ubijen, otišao je na onaj svet i odneo tajnu jer je mislio da su ga trovali 'rifampicinom'. U stvari, moja pretpostavka, a verovatno je to istina, znate, ne mogu da tvrdim sto posto jer ja nisam učestvovao u tome i nemam pravo da tvrdim, ali ja vam garantujem životom da je Slobodan Milošević ubijen 'droperidolom' i da nije umro 11. marta nego 10. marta. Zato što je u 10 sati 10. marta uveče bilo povečerje, a oni su njemu smestili taj 'droperidol' i on ga je uzeo, verovatno ne znajući šta uzima, ili u kafi ili u večeri, nema veze, uglavnom on je posle pola sat bio mrtav”, rekao je Andrić na predstavljanju svoje knjige "Anatomija sudskog ubistva".
Ocenjuje da je "afera rifampicin orkestrirana sa Zapada u cilju prljave kampanje protiv Miloševića". Autor tvrdi i da "su u noći Miloševićeve smrti sve kamere u zatvoru u Sheveningenu bile isključne" i pita se kako je moguće "da baš toga dana stražari nisu obišli Miloševića".
"Milošević je posle kidnapovanja proveo pet godina u Hagu, do svoje smrti, 10. ili 11. marta 2006. i on jednostavno nije smeo i nije mogao živ da napusti Holandiju. Teorije nije bilo da on ode u Rusiju da se leči, jer oni su njega na kraju verovatno ubili, a ubili su ga ne tako kako je pre neki dan napisano u novinama da je ubijen tako što je trovan 'rifampicinom'", rekao je Andrić.
Svoju knjigu, za koju kaže da je dobio rok od tri meseca da je napiše, predstavlja kao "sublimat svega što se dešavalo Miloševiću u Hagu, kako je lečen, zašto nije lečen". Autor tvrdi i da Milošević u Tribunalu "ili nije bio lečen ili je lečen placebo lekovima".
"On je sigurno pio lekove za visoki pritisak. On je rasturio Haški Tribunal, sve optužnice je razbio u paramparčad i onda su morali da izmišljaju", smatra nekadašnji Miloševićev lekar i dodaje "Karla del Ponte kada je videla da ne može ništa da uradi, onda je nastupila smrt".
Iza svojih tvrdnji, kaže, stoji i spreman je da odgovara.
"Veliki je problem napisati ovakvo delo, a ne napraviti nijednu grešku. Ja se nadam da nisam napravio nikakvu grešku, a i ako sam napravio ja sam spreman da odgovaram pred svim sudovima na svetu", izjavio je Andrić.
Na promociji knjige, koju je izdalo udruženje "Sloboda", govorio je i nekadašnji potpredsednik Vlade Srbije i haški optuženik Nikola Šainović, koji je zbog zločina na Kosovu 1999. godine bio osuđen na zatvorsku kaznu od 22 godine. Kazna mu je 2014. godine smanjena na 18 godina, a pošto ju je odslužio, pre dve godine vratio se u Beograd.
"Kada danas govorimo o Slobodanu Miloševiću, nemoj niko da misli da sebi pravimo alibi i opravdanje", poručio jeŠainović i ocenio da njegova generacija ima dug da celu istinu izloži pred domaću i svetski javnost.
"U istini ima neprijatnih delova, samo moje haško iskustvo je da je od najcrnje istine crnja magla, konfuzija i manipulacija", rekao je Šainović i ocenio da je ogromna zasluga autora to što svojom knjigom eliminiše jednim delom tu maglu.
"Povodom smrti Slobodana Miloševića ima brojnih kontroverzi i nejasnih situacija, koje otvaraju vrata teorijama zavere, to sve ovde piše, ali to su prateće pojave. Suština knjige je da je ona složila sve dokumente svih strana u ovom predmetu", rekao je Šainović i poručio da "ova knjiga nije kraj, već put ka konačnoj istini".
Iako su bili najavljeni kao govornici, na promociji knjige nisu se pojavili Miloševićev advokat Zdenko Tomanović, bivši državni tužilac SRJ Vukašin Jokanović, kao ni pukovnik dr Ivica Milosavljević, koji je kao jedan od patologa iz Srbije u Hagu 2006. godine nadzirao obdukciju tela Slobodana Miloševića i potpisao da je saglasan sa rezultatima obdukcije.
"Obećao mi je čovek da će doći. Međutim, on je jednostavno zaćutao i nema ga nigde", rekao je prisutnima autor knjige pravdajući odsustvo dr Milosavljevića.
Promociji knjige u Press centru UNS-a prisustvovao je veliki broj poštovalaca Slobodana Miloševića i članova udruženja "Sloboda", među kojima i kontroverzni Simo Spasić, predsednik Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji.
U publici nije bilo nijednog funkcionera Socijalističke partije Srbije, kao ni Milutina Mrkonjića, koji je, kako pišu mediji, finansijski pomogao štampanje knjige.
Slobodan Milošević uhapšen je 1. aprila 2001. godine, a na osnovu Uredbe Vlade Srbije izručen je Tribunalu u Hagu 28. juna 2001. Pred Haškim tribunalom je 27. maja 1999. optužen, zajedno sa još četvoricom visokih funkcionera SRJ i Srbije, za zločine protiv čovečnosti i ratne zločine počinjene na Kosovu. Novu optužnicu protiv Miloševića Haški tribunal podigao je 9. oktobra 2001. za ratne zločine u Hrvatskoj, a 23. novembra za genocid nad Muslimanima i Hrvatima u BiH. Suđenje Miloševiću u Hagu počelo je 12. februara 2002. godine.
Umro je 11. marta 2006. godine u pritvorskoj jedinici Haškog tribunala. Uzrok smrti, infarkt miokarda, utvrđen je dan kasnije posle izvršene obdukcije, u kojoj su pored holandskih učestvovali i patolozi sa VMA, pukovnici dr Srbislav Ilić i dr Ivica Milosavljević. Kako je tada saopšteno iz Haškog tribunala, patolozi su ustanovili dva srčana oboljenja od kojih je Slobodan Milošević bolovao, što bi, kako su izjavili, moglo da objasni srčani udar.