Makedonski parlament nalazi se u velikom problemu nakon što mu je predsednik države vratio zakon o upotrebi albanskog jezika. U novoj raspravi čak 35.000 amandmana.
Sjednica makedonskog Sobranja prekinuta je zbog nedostatka kvoruma nakon četvoročasovne rasprave o dnevnom redu na kojem je i Zakon o upotrebi jezika koji je predsjednik države Đorđe Ivanov odbio da potpiše.
Predsednik makedonskog Sobranja Talat DŽaferi rekao je da će rasprava o Zakonu o upotrebi jezika u trećem čitanju biti održana kada za to budu ispunjeni svi uslovi.
On je naveo da još nije završena obrada svih amandmana koje je podnio opozicioni VMRO-DPMNE, te da nisu ispunjeni formalni uslovi za otvaranje pretresa o ovoj tački dnevnog reda.
Zakon o jezicima je osma tačka dnevnog reda, a VMRO-DPMNE je podnio 35.569 amandmani, od kojih se 33.000 tiču kaznenih odredaba zakona, javili su lokalni mediji.
Opozicioni poslanici traže da Zakon o upotrebi jezika bude povučen sa dnevnog reda.
Sjednica Sobranja na čijem dnevnom redu su 23 tačke biće nastavljena sutra.
Premijer Zoan Zaev pozvao je opozicionu stranku da povuče amandmane kako ne bi blokirala rad Sobranja.
U suprotnom, tvrde analitičari, razmatranje svih podnesenih amandmana trajalo bi nekoliko meseci.
Zaev je poručio da je pravo opozicije da podnese amandmane na Zakon o jeziku i to, kako je rekao, treba poštovati, ali je dodao da opozicija ima obavezu da ne blokira rad parlamenta.
Premijer je, kazao je, zabrinut šta će se desiti sa reformama ako parlament bude blokiran i zapitao šta će biti sa zakonima koji su važni za plan 3-6-9.
VMRO-DPMNE je uveren da ovaj zakon degradira makedonski jezik.
Zakon o upotrebi jezika je usvojen 11. januara na sednici bez opozicije.
Predsednik Gjorge Ivanov nije potpisao dekret za njegovog proglašenje i vratio ga Skupštini sa primedbama na tekst zakona.
U istoriji rada makedonskog parlamenta do sada nije zabeleženo da je neka stranka podnela hiljade amandmana.