Kosovo trese najdublja politička kriza od vremena jednostranog proglašenja nezavisnosti, februara 2008. godine. Od relativne stabilnosti do potpunog rasula u Prištini je prošlo svega desetak dana.
U Prištini je politički haos i, u ovom trenutku, nema jasne procene kako bi se politička kriza mogla završiti. Jedino što je izvesno je, kako tvrde upućeni, da će biti neophodno raspisivanje vanrednih izbora za pokrajinski parlament.
Vladajuća većina ne postoji posle izlaska Srpske liste iz Vlade, a gotovo svakodnevno se licitira sa neizbežnim ostavkama.
I sve se dogodilo za samo desetak dana.
Prvo je kosovski parlament u nekoliko navrata bio pod "pritiskom" suzavca, kojim su poslanici opozicionog pokreta Samoopredeljenje onemogućavali izglasavanje demarkacije s Crnom Gorom.
Demarkacija je ipak ratifikovana, ali tek nakon što je deo poslanika tog pokreta uhapšen, a deo nije imao pristup sednicama parlamenta.
A onda je usledio bezobziran politički spektakl, sa hapšenjem šefa srpske vladine kancelarije za KiM, Marka Đurića, 26. marta.
Video snimci tog hapšenja, koje su izveli specijalci kosovske policije pod punim naoružanjem, posebno krajnje ponižavajuće povlačenje Đurića prištinskom glavnom ulicom do policijske stanice, gde su mu građani zviždali, aplaudirali i dobacivali neprimerene poruke, obišli su region, ali, nažalost, ne i svet.
Pažnju svetskih medija, pa ni SAD i EU, nije privukla ni činjenica da je Đurić nakon nakon izvesnog vremena pušten bez bilo kakve sudske odluke.
Najzad, dva dana kasnije dogodio se novi skandal, kada su pripadnici turske tajne službe u zajedničkoj akciji sa kosovskom tajnom službom i policijom izveli akciju u kojoj je deportovano, odnosno, kao i u slučaju Đurića, kidnapovano šest turskih državljana.
Oni su označeni kao pripadnici pokreta FATO, verskog lidera Fatulaha Gulena koji je samovoljno u egzilu u SAD, a kojeg turski predsednik Erdogan smatra odgovornim za pokušaj svrgavanja, u leto 2016.
Deportacija turskih državljana izvedena je, navodno, bez znanja predsednika privremene vlade, što je Ramuša Haradinaja navelo na hitnu smenu ministra unutrašnjih poslova i šefa kosovske obaveštajne službe.
Koliko je hapšenje Đurića u široj javnosti u Prištini dočekano likovanjem, tolikoje hapšenje gulenista bilo ponižavajući hladan tuš, zbog činjenice da vodeći albanski politički lideri, ne samo Haradinaj, već ni, navodno predsednik Hašim Tači i predsedavajući parlamenta Kadri Veselji o tome ništa nisu znali, niti ih je ko pitao, pa se nameće pitanje ko zapravo kontroliše procese na teritoriji samoproglašene države Kosovo.
Povodom poslednjeg događaja, smene odgovornih za izručenje. oglasio se i turski predsednik Erdogan koji je za Haradinaja rekao da je "marioneta čije konce povlače drugi":
"Pitam kosovskog premijera, po čijoj direktivi si napravio takav korak? Od kada si ti počeo da štitiš one koji pokušavaju da izvrše udar na Republiku Tursku... Ti ćeš za to polagati račun. Pred mojom braćom Kosovarima, onima koje ja poznajem, polagaćeš račun za to, ja to znam", naveo je Erdogan.Istovremeno, turski predsednik je pohvalio Tačija.
U Prištini se traži i ostavka Tačija, za kojeg tvrde da je organizovao hapšenje Đurića tri dana pre nego što je do hapšenja došlo, kao i da je neposredno bio povezan sa deportaciom turskih državljana.
Za sutra je u Prištini na zahtev opozicije zakazana vanredna sednica parlamenta na kojem će se razmatrati poslednji skandali, ali - nije jasno s kakvim ciljem.
Za donošenje bilo kakve odluke, međutim, potrebna je parlamentarna većina, a ona u ovom trenutku ne postoji, jer Haradinajevu vladu podržava najviše 52 od 120 poslanika.
Na sve to, tri države, Španija, Rumunija i Kipar, neće da učestvuju na samitu EU - Zapadni Balkan, maja ove godine u Sofiji, zbog najavljenog učešća "nezavisnog" Kosova.
Sa zvezdicom ili bez, Priština se našla usred izazova koje niti je planirala, niti s njima ume da izađe na kraj, bar ne brzo i bez velike štete.